Van Gölü’nde 1915 Yapımı Rus Şilebi Bulundu

Van Gölü’nün dibinde, 1915 yılında Ruslar tarafından yaptırılan ve askeri mühimmat, yük taşımacılığında kullanılan batık Rus şilebi bulundu.

Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Gölü Sualtı Araştırmaları Derneği (VANSAD) Başkanı Dr. Mustafa Akkuş ile altı kişilik ekip tarafından yapılan çalışmayla, Bitlis’in Reşadiye bölgesi Çanakdüzü açıklarında 40 metrelik batık Rus şilebi bulundu.

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde yapılan araştırmalarda, 1916 yılında Ruslar tarafından yapıldıktan sonra 1958 yılında fırtınada sürüklenen, kayalıklara çarptıktan sonra batan bir şilep bulundu.

Bitlis’in Tatvan İlçesi Çanakdüzü açıklarında 3 Rus gemisinin battığı bilgisini alan Tahsin Ceylan ve ekibi, bu bölgede 1.5 yıllık bir çalışma sonucu 23 metre derinlikte 1 Rus şilebine ulaştı. Görüntüledikleri üzerinde ‘Akdamar’ yazısı bulunan 40 metre uzunluğundaki şilebin her yerinin çok sağlam olduğunu belirten Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, şöyle dedi:

“Van Gölü sırlarla dolu. Bu sırları çözmek içi çaba gösteriyoruz. Van Gölü’nün Bitlis bölgesinde batık Rus gemileri olduğu bilgisini aldık. Bu yönde yaptığımız araştırmalarda bu bölgede Rusya işgalinden sonra kalan 1900 yıllarda yapılmış 3 şilep olduğunu öğrendik. Bu şileplerin askeri mühimmat ve yük taşımacılığında nakliye amaçlı kullanıldığı öğrendik. Ruslar çekildikten sonra birinin yandığını ve ikisinin kayıp olduğu bilgisine ulaştık. Batan bu şilepte koyunların telef olduğu bilgisi var. Bu şileplerin bir tanesinin yandığını, 2 tanesininde kayalıklara çarparak batıp kaybolduğunu öğrendik. Bunu görüntüledik. Çok heyecan verici bir gelişme. Ruslar’a ait gemi olduğu için burada Ruslar’la birlikte çalışma yapmak isteriz. Şilebin birçok mekanizması ilk günkü gibi sağlam duruyor. Bu şilep Ruslar’dan, Osmanlı’ya oradan da Türkiye Cumhuriyeti’ne kalarak 3 dönem görmüştür. bu yüzden çok önemli.”


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login