Almanya’da Bulunan 4500 Yıllık Kadın Izdırap İçinde Ölmüş

Almanya’da keşfedilen ve 4500 yıl önce öldüğünde 16 yaşında olan “Rosie” adı verilen kadın, ızdırap içinde ölmeden altı ay önce doğum yapmış.

4500 yıl önce öldüğünde 16 yaşında olan Rosie, oldukça zor bir hayat geçirmişti. F: CEN/TLDA

Rosie adı verilen 4500 yıllık iskeletin kemik analizleri, yaklaşık 16 yaşında olduğunu, ölümünden altı ay önce doğum yaptığını ve kıtlığın ortasında öldüğünü gösteriyor.

Araştırmacıların Almanya’nın Weimar şehrinde keşfettikleri iskelet Rosie, muhtemelen hasat yapılamadığı ve son bir ayda yeterince beslenemediği için ciddi bir C vitamini eksikliğiyle açlıktan öldü.

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan biri olan Jan Novacek, kemikler üzerinde yapılan ayrıntılı bir analiz sonucu genç kadının yaşamını şekillendiren koşullara ve nasıl öldüğüne dair önemli sonuçlara ulaşabildiklerini belirtiyor. Bulgular, Ilm nehri vadisinde yaşayan topluluğun açlığa ve soğuk hava koşullarına maruz kaldığını gösteriyor.

 

Genç kadın yaklaşık 160 cm boylarındaydı ve diş eti iltihabından da muzdaripti. Kürek kemiklerinde ve kafatasında belirgin lekeler ve şekil bozuklukları gözlemlenebiliyor. F: CEN/TLDA

İskorbüt hastalığı izleri var

Novacek, “Leğen kemiklerinde doğum sırasında oluşan ciddi travmalar mevcut. İyileşmiş oldukları için doğumun, ölümünden yaklaşık altı ay önce gerçekleştiğini düşünüyoruz. Diş arası boşlukların tamamen kapanmamış olması ve dişlerin durumu ise bize öldüğünde yaşının 16 ile 18 arasında olduğunu düşündürüyor. ” diyor.

Özellikle kürek kemiklerinde ve kafatasında görünen lekelerin ve şekil bozukluklarının C vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbüt hastalığına işaret ettiğini söyleyen Novacek, araştırmanın sonucunda genç kadının tüberkülozun neden olduğu akciğer iltihabı sonucu öldüğünü düşündüklerini belirtiyor.


Daily Mail. 30 Aralık 2016.

Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi. Permakültür, hayvan hakları, astronomi ve arkeoloji ile ilgili. İyileşme için keşfeder, okur, "çevirir".

You must be logged in to post a comment Login