Güneybatı Almanya’da Bilinen En Eski Altın Eser Bulundu

Saç aksesuarı olarak kullanılmış olabilecek 3.800 yıllık spiral biçimli obje, Güneybatı Almanya’da bulunmuş en eski altın eser olabilir.

Saç takısı olarak kullanılmış olabileceği düşünülen bu altın spiral 3.800 yıl önce ölmüş olan bir kadının mezarından çıktı. C: Yvonne Mühleis, LAD Esslingen

Arkeologlar Almanya’nın Tübingen şehrinde 20 yaşlarındaki bir kadının 3.800 yıllık mezarını gün yüzüne çıkardılar. Mezarın içinde sadece altın bir spiral objeye rastlayan araştırmacılar, bu objenin bir çeşit saç aksesuarı olarak kullanılmış olabileceğini düşünüyor.

(Çin’de Gizemli Medeniyete Ait 3.000 Yıllık Altın Maske Bulundu)

Söz konusu spiral objenin Güneybatı Almanya’da bulunmuş en eski altın eser olduğu kabul ediliyor. Araştırmacıların belirttiğine göre yüzde 20 oranında gümüş, yüzde 2’den az bakır içeren altın, eser miktarda platin ile kalay kalıntıları içeriyor. Nehirden toplanan altınlara benzer doğal bir alaşıma işaret eden bu kimyasal kompozisyon, altının İngiltere’nin Cornwall şehrindeki Carnon Nehri’nden geldiğini gösteriyor. 

Kalıntıları bu mezara gömülen kadın, öldüğünde 20 yaşlarındaydı. C: University of Tübingen, Institute of Prehistory and Medieval Archaeology

“Güneybatı Almanya’da bu dönemden kalma değerli metal eserlere çok sık rastlanmıyor.” diye belirtiyor araştırmacılar açıklamalarında. “Tübingen’de bulunan altın, batılı kültür gruplarının (örneğin Britanya ve Fransa’dakilerin) MÖ ikinci binyılın ilk yarısında Orta Avrupa’da etki sahibi olduklarını kanıtlıyor.”

Cenin pozisyonunda, güneye bakar bir şekilde gömülmüş olan kadının mezarı, diğer mezarların bulunduğu tarih öncesi tepe yerleşimlerinden çok da uzakta değildi.

Tübingen Üniversitesi Tarih Öncesi ve Ortaçağ Arkeolojisi Enstitüsü’nden öğrenciler burada mezarı kazarken gösteriliyor. C: Veronika Stein/University of Tübingen

Tübingen Üniversitesi Prehistorya ve Orta Çağ Arkeolojisi Enstitüsü’nden Profesör Raiko Krauss’un bildirdiğine göre, iskelet üzerinde herhangi bir yara veya hastalık izine rastlamayan araştırmacılar kadının neden öldüğünü bilmiyorlar. Krauss ve Baden-Württemberg Eyalet Kültürel Miras Yönetimi Ofisi’nden konservatör Jörg Bofinger mezarda yürütülen kazıyı yönettiler.

Radyokarbon tarihlendirme metodu, kadının MÖ 1850 yılı ila 1700 yılları arasında öldüğünü gösteriyor ve araştırmacılara göre eserin altından yapılmış olması, kadının yüksek bir sosyal statüden geldiğinin işareti olabilir. Ancak, söz konusu tarihlerde yazı henüz Güneybatı Almanya’ya gelmediği için kadının kimliğine dair herhangi bir ipucumuz yok. 


Live Science. 27 Mayıs 2021.

Makale: Krauß, R., Breuer, L., Korolnik, S., Pernicka, E., Schorer, B., Spatzier, A., … & Bofinger, J. (2021). An Early Bronze Age Burial with a Golden Spiral Ring from Ammerbuch-Reusten, Southwestern Germany. Praehistorische Zeitschrift.

Yorumlar
Ege Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login