Almanya’da Su Altında 11.000 Yıllık Devasa Bir Av Tuzağı Bulundu

Baltık Denizi’nde keşfedilen bir taş duvar, yaklaşık 11.000 yıl önce bölgenin kuru arazi olduğu sırada geyik avlamak için inşa edilmişti.

Araştırmacılar, büyük kayaları birbirine bağlamak için daha küçük kayalar kullanılarak inşa edilen duvarın avcılık amacıyla kullanılmış olabileceğini söylüyor. C: Philipp Hoy

Duvar, dünyadaki en eski avlanma yapılarından biri ve Avrupa’da şimdiye kadar bulunan en büyük Taş Devri yapılarından biri olabilir.

Yerel tarihöncesi insanların inşa ettiği düşünülen duvarın günümüze kalan parçaları 1.670 taştan yapılmış ve yaklaşık 975 metre uzunluğunda, 1 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğinde. Ekip, duvarı sonar aracılığıyla keşfetti ve Almanya’nın Rerik kentinin yaklaşık 21 metre derinliğinde ve yaklaşık 10 kilometre doğusunda, Mecklenburg Körfezi’ndeki konuma daldı.

Duvarın Avrupa’daki erken Holosen’den (11.700 yıl öncesinden günümüze) kalma türünün en büyüğü olabileceği düşünülüyor.

(İlgili: Arap Çölünde Tarih Öncesi Anıtsal Av Yapıları Keşfedildi)

Araştırmacılar, Orta Doğu’da bulunan eski “çöl tuzaklarının” da aralarında bulunduğu benzer tarihöncesi duvarlara dayanarak, bunun avcı-toplayıcılar tarafından vahşi hayvan sürülerini öldürülebilecekleri ağıllara sürmek için kuru arazide inşa edildiğini öne sürüyorlar. Ayrıca Mecklenburg Körfezi’ndeki duvarın, o zamanlar Avrupa’nın bu bölgesinde yaygın bir tür olan ren geyiğini (Rangifer tarandus) avlamak için kullanıldığı öne sürülüyor.

Ancak son buzul çağından sonra eriyen buz tabakalarının neden olduğu değişen deniz seviyeleri, yaklaşık 8.500 yıl önce bölgeyi, modern Baltık’ın diğer kısımları ve Britanya ile Avrupa kıtasını birleştiren “Doggerland” bölgesini sular altında bıraktı.

Sonar verilerine ve su altı yapısının fotogrametrik modeline dayanan, bir gölün kıyısında yer alan ve şu anda sular altında kalmış duvarın, tuzağa düşmüş ren geyikleriyle birlikte üç boyutlu modeli. C: Michal Grabowski

Avlanma duvarı

Bilim insanları, öğrencilere deniz jeofiziği tekniklerini öğretmek için 2021 yılında Mecklenburg Körfezi’ne yapılan bir tekne gezisi sırasında duvarı neredeyse tesadüfen tespit etti.

Kiel Üniversitesi’nden deniz jeofiziği uzmanı Jacob Geersen, “Biraz beklenmedik bir durumdu. Yapının orada olduğunu bilmediğimiz için aramıyorduk” diyor.

Araştırmacılar şimdi teknelerde ve otonom bir su altı aracında sonar ekipmanı kullanarak duvarın haritasını çıkardılar ve duvarın uzunluğu boyunca farklı bölgelere dalışlar yaptı. Yapının etrafındaki deniz tabanında yapılan bu araştırmalar ve alınan tortu örnekleri, yapının şu anda sular altında kalan arazinin doğal bir özelliği olmaktan ziyade, kuru arazide bilerek inşa edildiğini gösteriyor.

Çalışmanın yazarlarından Marcel Bradtmöller, duvarın eski bir bataklık veya gölün kıyısına inşa edilmiş gibi göründüğünü ve sürü hayvanlarının o yöne kaçmasını engellediğini söylüyor.

Duvarın inşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, bölgede ren geyiğinin yaklaşık 9.000 yıl önce, yani deniz suları altında kalmadan birkaç yüz yıl önce neslinin tükendiği düşünülüyor.

Araştırmacılar, duvarın haritasını çıkarmanın yanı sıra, duvarın kökeni ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi verebilecek gömülü eserler bulmayı umuyorlar. Araştırmacılar ayrıca panik halindeki sürüyü korkutmamak için duvarın bazı kısımlarının hayvanları öldürmekle görevli insanların saklanabileceği alanlar barındırdığını öne sürdüler.

Otonom bir su altı aracından elde edilen sonar verileri, Almanya’nın Mecklenburg Körfezi’nin deniz tabanı boyunca kabaca güneybatıdan kuzeydoğuya uzanan duvarı gösteriyor. Burada kırmızıyla gösterilen taş taşınamayacak kadar büyük; duvar onu içerecek şekilde inşa edilmiş. C: Geersen et al. 2024.

Batık topraklar

Kısmen suyun düşük oksijenli ortamından dolayı, batık yapılar genellikle iyi korunur. Ancak su altında çalışmak zor olabilir. Geersen, Mecklenburg Körfezi duvarının, fırtınaların ve yüksek dalgaların yaygın olduğu Kuzey Denizi’nin Doggerland bölgesindeki yapıların aksine, Baltık kıyısı boyunca nispeten korunan sularda yer aldığını söyledi.

Ilıman sular, yapıyı daha iyi korumanın yanı sıra duvarın incelenmesini de kolaylaştırıyor; araştırmacılar birkaç ay içinde siteye dönmeyi bekliyorlar.

Araştırmada yer almayan ancak Doggerland’ın kilit araştırmacılarından biri olan Bradford Üniversitesi’nden arkeolog Vincent Gaffney, duvarın – eğer insan yapımı bir yapı olduğu doğrulanırsa – son buzullaşmanın ardından deniz seviyesinin yükselmesinden önce çoğu yaşanabilir olan kıyı sahanlıklarının muhtemelen tarihöncesi yaşam tarzlarına dair kanıtları koruduğunu açıkça gösterdiğini söylüyor.


Live Science. 12 Şubat 2024.

Makale: Jacob Geersen et al. 2024. A submerged Stone Age hunting architecture from the Western Baltic Sea. PNAS.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login