Almanya’daki 8500 Yıllık Mezarlıkta Dikey Gömülmüş İskelet Bulundu

Avrupa’daki en eski mezarlıklardan biri olduğu düşünülen Almanya’daki 8,500 yıllık mezarlıkta çocuk kalıntıları ve dikey olarak gömülmüş genç bir erkeğin kalıntıları bulundu.

Gross Fredenwalde isimli mezarlık Berlin’in 70 km güneyinde bulunuyor, ve Avrupa’da avcı toplayıcıların yaşadığı Mezolitik döneme tarihleniyor. Alanda şu ana kadar, dört tanesi 6 yaşından küçük, biri de 6 aylık olmak üzere dokuz iskelet bulundu.

Dikey olarak gömülen adam. (Görsel: A Kotula)

Araştırmacılar alanda daha birçok mezar olduğuna dair kanıtlar buldu. Bu avcı toplayıcılar için oldukça nadir bir olay, çünkü sürekli hareket halinde olan insanların, ölülerini aynı yere gömmesi zor olurdu.

National Geographic’in haberine göre, kazıyı yürüten arkeolog Thomas Terberger yayımlanan makalede “Mezarlar burada tesadüfen toplanmamış. Burası insanların ölülerini bilinçli olarak koymaya karar verdiği bir yermiş. Burada Kuzey Avrupa ve İskandinavya’da gerçek bir mezarlığın ilk kanıtları bulunuyor” dedi.

Arkeolog Erik Brinch Petersen “Avcı toplayıcı insanlar genelde ölülerini evlerinin hemen yanına gömerdi. Kuzey Avrupa’da böylesi bir mezarlık çok nadirdir. Bu bir sürpriz oldu” diyor.

Mezarlardan birini kazan forensik (adli tıp) antropolog Bettina Jungklaus, National Geographic’e yaptığı açıklamada, çocuk iskeleti şaşırtıcı derecede iyi korunduğu için bu keşfin nadir olduğunu söyledi. Jungklaus “Çocuğun kemikleri çok küçük ve kırılgan olduğu için böyle iyi korunmuş bir mezar bulmak çok ender gerçekleşir” dedi.

Jungklaus, gelecek incelemelerin ve DNA testlerinin çocuğun cinsiyeti, ölüm nedeni ve mezardaki diğer iskeleletlerle olan bağı konusunda bilgi vereceğini söyledi. Çocuğun kemikleri ayrıca, erken Avrupalı yerleşimcilerin içinde yaşadığı koşulları ortaya çıkaracak.

Jungklaus “Olası hastalıklara ve belki de ölüm nedenine bakabileceğiz. Çocuklar her zaman en zayıf halkadır – çevre ya da yaşam koşulları değiştiğinde ilk kurbanlar hep çocuklar olur” dedi.

Arkeologları şaşırtan diğer keşif, ayakta durur şekilde dikey olarak, kemik aletler ve taş bıçaklarla gömülen bir genç erkeğin kalıntıları oldu. Terberger “Bu kişi grubun en güçlü erkeğinden çok, taş alet yapan birine ya da bir zanaatkara benziyor” diyor. Terberger benzer tuhaf mezarların Rusya’da da bulunduğunu söyledi. Bu da Avrupa kültüründe doğu kültürlerinin etkisi olduğunu gösteriyor.

DNA analizleri, genç adamın çocuktan neredeyse 1,000 yıl sonra öldüğünü gösteriyor. Bu da avcı toplayıcıların kullandığı bu mezarın 1,000 yıldan uzun süre boyunca kullanıldığını gösteriyor.


IB Times, Sanskrity Sinha, 12 Şubat 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login