Almanya’da Mezolitik Kampta Bataklık Kemikleri Keşfedildi

Almanya’daki arkeologlar, balık avlamak ve fındık kavurmak için kullanılan Mezolitik bir kamp alanında 10.000 yıllık yakılmış kemikler ortaya çıkardı.

Arkeologlar bunun eski bir gölün kıyısındaki geçici bir kamp alanı olduğunu düşünüyorlar; fındık kavurmak ve balık avlamak için kullanılıyordu ve kemikler muhtemelen yakınlarda ölen birine aitti. C: ALSH

Kuzey Almanya’daki arkeologlar, avcı-toplayıcı gruplar için ana besin kaynağı olan ve bir zamanlar balık avlamak ve fındık kavurmak için kullanılan göl kenarındaki Mezolitik bir kamp alanında 10.000 yıllık yakılmış kemikler ortaya çıkardılar.

Alan, kuzey Almanya’da bilinen en eski mezar alanı ve bu keşif, Mezolitik çağdan düzinelerce kamp alanının bulunduğu Schleswig-Holstein bölgesindeki Duvensee bataklığında ilk kez insan kalıntılarının bulunduğuna işaret ediyor.

Arkeolog Harald Lübke, “Fındık bölgede büyük ilgi görüyordu çünkü Mezolitik insanlar onları toplayıp kavurabiliyordu.” diyor.

(İlgili: Irak’taki Erken Şehir, Bataklık Adalarından Oluşuyordu)

Araştırmalar, kamp alanlarının zamanla değiştiğini gösteriyor. İlk başlarda sadece küçük fındık kavurma ocakları vardı ve ancak daha sonraki kamp alanlarında çok daha büyük ocaklar var. Bu, muhtemelen çevre değiştikçe fındık ağaçlarının daha yaygın hale gelmesinin bir sonucuydu.

Mezar, bu ayın başlarında yapılan kazılar sırasında, ilk olarak 1980’lerin sonlarında arkeolog Klaus Bokelmann ve öğrencileri tarafından belirlenen bir yerde bulundu. Bokelmann, orada resmi bir kazı sırasında değil, yakındaki bir köyün kenarındaki bir evde yapılan barbekü sırasında işlenmiş çakmaktaşları bulmuştu.

Lübke, “Bokelmann, sosisler hazır olmadığı için öğrencilerine yakındaki bataklıkta bir şey bulurlarsa onlara bir şişe şampanya vereceğini söyledi. Ve geri döndüklerinde ellerinde bir sürü çakmaktaşı eser vardı.” diyor.

Yakılan kemikler yaklaşık 10.500 yıl öncesine, Mezolitik çağa ait. Fotoğrafta, Duvensee bataklığındaki Mezolitik bölgelerden birinde bulunan insan kalıntıları görülüyor. C: ALSH

Eski göl

Lübke, mezar alanının Duvensee’deki eski gölün kıyısında olması gereken en az altı Mezolitik kamp alanının yakınında olduğunu söylüyor.

1980’lerde Bokelmann tarafından araştırılan ilk yerler, gölün batı kıyısına yakın olan, son 8.000 yılda tamamen dolmuş ve Almanya’da “moor” olarak adlandırılan bir turba bataklığı oluşturan adalardı.

Arkeologlar, nemli toprakta oturmak için ağaç kabuğundan yapılmış hasırlar, işlenmiş çakmaktaşı parçaları ve fındık kavurmak için birçok Mezolitik ocağın kalıntılarını keşfettiler, ancak ada bölgelerinde herhangi bir mezar ortaya çıkarmadılar.

Lübke, “Belki de insanları adalara gömmediler, sadece göl sınırındaki, farklı bir işlevi varmış gibi görünen yerlere gömdüler.” diyor.

Daha sonra, Mezolitik çağın aksine, ölülerin gömülmesi için belirli alanlar ayrıldığında, bu zamanda ölülerin öldükleri yerin yakınına gömüldüğü görülüyordu. Belirgin bir şekilde, ceset, yaklaşık 195 kilometre kuzeyde, Danimarka’nın güneyindeki Hammelev yakınlarındaki yaklaşık aynı tarihlere ait diğer mezarlar gibi, Duvensee bölgesinde gömülmeden önce yakılmıştı.

Yakma işleminden sonra sadece en büyük kemiklerin parçaları kaldı ve gömülmeden önce deriye mi yoksa ağaç kabuğuna mı sarılı oldukları belli değil.

Lübke, her halükarda, “bedeni yakmak, o dönemde defin ritüellerinin merkezi bir parçası gibi görünüyor.” diyor.

Yakılan kemiklerin bulunduğu alan, 1980’lerde işlenmiş çakmaktaşı parçalarının bulunduğu yerde tespit edildi. C: ALSH

Değişen doğal ortam

Her ikisi de ateş kullanarak yapılan faaliyetler olan fındık kavurma ve ceset yakmanın yanı sıra, bölgede bulunan ve bu amaçla hazırlanmış birkaç kemik ucun keşfine göre, Mezolitik insanlar göl kenarındaki kamp alanlarını zıpkınla balık avlamak için kullandılar.

Lübke, bölgede doğal olarak çakmaktaşı olmamasına rağmen çakmaktaşı parçalarının da bulunduğunu, bunun Mezolitik insanların sonbaharda yıllık fındık hasadı sırasında bu yerde aletlerini ve av silahlarını tamir ettiğini gösterdiğini söylüyor.

Duvensee’deki Mezolitik yerleşmeler, Birleşik Krallık’ta Kuzey Yorkshire’daki Star Carr’daki Mezolitik yerleşme ile yaklaşık olarak aynı yaşta ve orada bulunan bazı eserler çok benzer.

O zamandan yaklaşık 8.000 yıl öncesine kadar, Schleswig-Holstein bölgesi ve İngiltere’de Doggerland adlı şimdi sular altında kalan bir bölge ile birbirine bağlıydı. Dolayısıyla Mezolitik grupların ortak teknolojileri olması muhtemel.

Araştırmacılar şimdi, orada başka hangi faaliyetlerin gerçekleştiğini belirlemek için Mezolitik mezar alanında daha fazla kazı yapmayı planlıyorlar.

Schleswig-Holstein Devlet Arkeoloji Bölümü başkanı Ulf Ickerodt, Duvensee’deki son bulgunun küresel öneme sahip olduğunu söylüyor.


Live Science. 21 Ekim 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login