Almanya’da 4.000 Yıllık Kadın İskeleti Bulundu

Brandenburg şehrindeki arkeologlar, eşine ender rastlanan ve heyecan verici keşifte, binlerce yıl önce ölmüş bir kadının iskeletini gün ışığına çıkardı. Araştırmacılar kadının nasıl öldüğünü ve neden bu alışılmadık pozisyonda gömüldüğünü anlamaya çalışıyor.

İskelet, Berlin’e 102 kilometre uzaklıktaki Uckermark bölgesinde, bir rüzgar türbini için yapılan kazı çalışması sırasında bulundu.

Brandenburg Eser Koruma Dairesi’nden Christof Krauskopf, “Kadının MÖ 2.500 ila 2.200 yılları arasında gömüldüğüne inanılıyor.” diyor.

(Almanya’daki 1400 Yıllık Savaşçılar Farklı Yerlerden Gelmiş)

Ayrıca kadının alışılmadık gömülme şeklinin, buluşa “yüksek bilimsel önem” kazandırdığını ekliyor.

‘Daha önce hiç böyle bir keşif yapmamıştım’

İskeleti bulan arkeologlar Philipp Roskoschinski ve Christoph Rzegotta’nın söylediğine göre iskelet, mezarlıkta değil, yerleşim yerine yakın bir çukurda, çömelmiş vaziyette bulundu.

Roskoschinski, buluşun “eşine ender rastlanan ve heyecan verici” olduğunu anlatıyor. Kadın, sağ tarafına yatırılmış ve ayakları ile kolları içe doğru bükülmüş ve bakışları kuzeyi gösterirken başı, doğuya bakacak şekilde konumlandırılmış.

Arkeolojik bir şirket olan Archaeros’un sahibi Roskoschinski, “Daha önce hiç böyle bir keşif yapmamıştım.” diyor.

Roskoschinski ve çalışma arkadaşı; bulguların, kadının bir mezara basitçe koyulmadığını, bir amaç doğrultusunda bu şekilde yerleştirildiğini gösterdiğine inanıyor.

Araştırmacılar şimdi, iskeletin yaşı ve kadının ölüm nedeni hakkında daha iyi fikir sahibi olabilmek için birtakım testler yürütüyor.

“Maalesef mezarda, bize kadının yaşamı hakkında daha çok bilgi verecek başka herhangi bir nesne yoktu.” diyor Roskoschinski. “Fakat arkeolojik alan, doğal taşlar tarafından sevgiyle çevrelenmiş durumda.”


Deutsche Welle. 21 Mayıs 2020.

Yorumlar
Kocatepe Üniversitesi'nde Hukuk okuyor. Dil, tarih ve arkeoloji alanlarında kendini geliştiriyor.

You must be logged in to post a comment Login