Truva Antik Kenti’nde Engelliler İçin Gezi Yolu Yapılacak

Çanakkale’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Truva Antik Kenti’nde görme ve işitme engelliler için gezi alanı yapılacak.

Troya’da Engelliler İçin Gezi Yolu Yapılacak

Truva Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, antik kentte düzenlediği basın toplantısında, bu yılki kazı çalışmalarının Truva Kalesi’nin içindeki savunma ve saray yapılarının dolgularında sürdüğünü söyledi.

Antik kente en çok zarar verenlerin bölgeyi gezen ziyaretçilerin olduğunu söyleyen Truva Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, bunu engellemek için ziyaretçilerin tarihi yapılara hiç dokunmadan dolaşacabilecekleri ahşap yollar yapacaklarını belirtti

Yeni yapılacak gezi güzergahı ile, ziyaretçilerin güzergahları değişecek ve daha uzun olacak. Tamamen ahşap kaplamadan yapılacak yeni gezi alanı ile ziyaretçiler ören yerinde daha çok vakit geçirecek. Ayrıca yeni gezi yolunda engelliler için de her şey düşünülmüş olacak.

Prof. Dr. Rüstem Aslan, “Görme ve işitme  engelli vatandaşlarımız için müzelerde uygulamalar var. Fakat engelsiz bir ören yeri dünyada yok. Bu, Troya Ören Yeri’nde ilk olacak. Görme engelli burayı ziyaret ettiğinde dokunabilecek, dinleyebilecek. Duvarlara dokunup onun boyutunu anlayabilecek. İşitme engeller için de el işaretleriyle sistem kurulacak. İlk kez Troya’da yapılacak ‘engelsiz gezi alanı’ ile ‘engelsiz bir Troya’ oluşturacağız.” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login