Güney Kore Televizyon Kanalı Hitit Belgeseli Çekiyor

Güney Kore televizyon kanalı, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapacağı çekimlerle “Anadolu Güneşi Hitit Uygarlığı” adlı bir belgesel çekiyor.

Güney Kore Televizyon Kanalı Hitit Belgeseli Çekiyor

Kırşehir’in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Çağırkan köyündeki kazı alanında çekim gerçekleştiren Güney Kore televizyon kanalı, Hitit kalıntılarının en iyi gözlemlenebildiği Kayseri, Kırıkkale, Çorum ve Ankara’da da yapacağı çekimlerle Anadolu’daki Hitit uygarlığını Uzakdoğu’da tanıtmayı hedefliyor.

Japon Bahçesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün de yer aldığı Kaman ilçesine bağlı Çağırkan köyünde 30 yıldır kazı çalışması yürüten Japon profesör Sachihiro Omura ile röportaj yapan ekip, bir aylık çalışmanın ardından “Anadolu Güneşi Hitit Uygarlığı” adlı belgeseli tamamlayacak.

Belgeselin yönetmeni Lee Hyun Joo, AA’ya yaptığı açıklamada, iki yıl sonra Türkiye-Güney Kore siyasi ilişkilerinin başlamasının 60. yılına girileceğini, bu dostluğa katkı yapmak için Anadolu tarihini araştıran bir belgesel hazırlamaya karar verdiklerini belirtti.

Güney Kore Televizyon Kanalı Hitit Belgeseli Çekiyor

Dünya tarihinin çok önemli bir dönemini oluşturan Hitit uygarlığının Güney Kore’de fazla bilinmediğini dile getiren Joo, hem dostluğu pekiştirmek hem de Hitit tarihini araştırmak için 5 kişilik ekiple belgesel çekmek için Türkiye’ye geldiklerini ve Güney Kore’de genellikle Kapadokya’nın bilindiğini anlattı.

Türkiye’ye geldikleri andan itibaren herkesin kendilerine çok iyi davrandığını aktaran Joo, belgeselin şubat ya da mart ayında gösterime gireceğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login