Yunanistan Merkezli Büyük Bir Kaçakçılık Ağı Çökertildi

Yunanistan polisi tarafından 14 aydır sürdürülen operasyon ile Yunanistan merkezli tarihi eser kaçakçılığı yapan büyük bir şebeke çökertildi.

Yunanistan Merkezli Büyük Bir Kaçakçılık Ağı Çökertildi

Kuzey Yunanistan polis departmanının basına yaptığı açıklamaya göre Avrupa’nın pek çok büyük ülkesine uzanan bir tarihi eser kaçakçılığı ağı çökertildi. Yunanistan polisi kaçakçılık ağı ile bağlantısı bulunan 26 kişiyi tutukladı.

14 ay süren operasyon kapsamında 2000’den fazla eser ve eserlere ait sahte kayıt belgeleri ele geçirildi. Bu eserler arasında eski sikkeler, altın takılar, bronz figürler, cam, taş ve mermer heykeller de ele geçirildi. Eserlerin arasında arasında en eskiye olanlar Arkaik döneme tarihlendirilmekte.

Yunanistan genelinden kaçırılan eserlerin Almanya, Avusturya, İsviçre ve Birleşik Krallıktaki özel alıcılara ve koleksiyonlara ihale yöntemi ile satıldığı anlaşıldı. Ayrıca kaçakçılar üzerinden yüklü miktarda Euro, ABD Doları, Kuveyt Dinarı bunlara ek olarak silah, sahte plaka, metal dedektörleri bulundu.

Polis sözcüsü Haralambos Sfetsos, daha önceden bu ağ içerisinde satılmış olan eserlerin kaçakçılar tarafından kimlere ve ne zaman satıldığına dair kayıtların da mevcut olduğunu, bu sayede geriye dönük olarak operasyonların genişletileceğini de belirtti.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login