Yunanistan’da Minos Heykelini Satmaya Çalışanlar Yakalandı

Yunan yetkililer Girit’te, 3500 yıllık paha biçilmez bir Minos heykelciğini 1 milyon euro’ya satmaya çalışan dört kişiyi yakaladıklarını açıkladı. Heykelcik Orta Minos dönemine tarihleniyor ve genç bir adamı betimliyor.

30 cm boyundaki bronz heykelcik, ellerini göğsünde birleştirmiş, tapınma sırasındaki bir erkeği betimliyor. Bu özellikleriyle heykelcik tüm Girit adasında tipinin benzersiz bir örneği.

Heykelde, altın kaplama bir kemeri ve baldırları ile sol dizinde altın kalıntıları olan, uzun saçlı bir erkek görülüyor. Heykelin tabanında ise, büyük ihtimalle bir ibadet alanında bir kaide üstüne yerleştirildiğine işaret eden bir çıkıntı var. Lasithi Tarihi Eser Departmanı’ndan arkeologlar heykelin MÖ. 16-15. yüzyıla tarihlendiğini belirtti.

Heykel polisin operasyonları sonucunda bulundu. Farklı araçlarda yakalanan dört adamın sorgusu sonunda, heykeli daha önce bilinmeyen iki olası alıcıya gösterdikleri, ve iki kişi alıcılarla konuşurken iki kişinin de bekçilik yaptığı öğrenildi. İlk arabada ele geçirilen heykel, Tarihi Eserler departmanına verildi.

ANA/MPA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login