Roma’da Titus’un Zafer Takı’nın Kalıntıları Bulundu

Arkeologlar, Roma’da Circus Maximus’un doğu ucunda, Roma Senatosu tarafından MS 81 yılında inşa edilmiş az bilinen bir  Titus Zafer Takı’nın mermer kalıntılarını buldu. Tak imparator Titus’un öldüğü yıl inşa edilmiş. Circus Maximus, ya da İtalyanca Circo Massimo antik bir hipodrom ve kitlesel eğlenceler için toplanma yeriydi.

Takın ortaya çıkarılan kısımları

Zafer takında, Titus’un MS. 66-73 yıllarındaki ilk Yahudi-Roma savaşındaki zaferleri anılıyor. Takın genişliği 17 metre, derinliği ise 15 metreydi. Sütunları ise 10 metre uzunluğundaydı. Tak İtalya’nın günümüz Eritre şehrinde kalan antik Luna şehrine özgü mermerlerle yapılmıştı.

Arkeologlar henüz takın traverten mermerden yol döşemesini, üç ön sütun kaidesini, ve dördüncü sütun kaidesinin bir kısmını açığa çıkardı.

Ön yüzü dört serbest duran sütunla dekore edilen üçlü kemerin üstünde bronzdan bir dört alı at arabası heykeli vardı. Buradan bir merdivenle Circus Maximus’a iniliyordu.

Başarı kazanmış general ya da imparatorları şereflendiren zafer alayı, kalabalıktan gelen tezahürat eşliğinde Circus Maximus etrafında dolaşır, ve sonra bu takın altından geçerek Jüpiter Capitolinus Tapınağı’na doğru yollarına devam ederdi. (Capito Tepesi’ndeki tapınak Roma’nın en önemli tapınağıydı.)

Daha iyi bilinen Forum’daki Titus Zafer Takı ise, Titus’un ölümünden bir yıl sonra MS 82’de, İmparator Domitian tarafından ağabeyinin anısına yaptırılmıştı.

Takın nasıl görünmüş olabileceğiyle ilgili bir CAD çizimi

ANSA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login