Yunanistan’da Önceden Bilinmeyen 2500 Yıllık Antik Kent Bulundu

Yunanistan’da araştırma yapan arkeologlar, Atina’nın kuzeyinde daha önceden bilinmeyen yeni bir antik kent buldu.

Şehrin üzerine kurulduğu tepenin havadan fotoğrafı F:SIA/EFAK/YPPOA

Atina’nın yaklaşık 300 kilometre kuzeyinde yer alan Vlochos köyünde keşfedilen antik kentin, günümüzden 2500 yıl öncesine tarihlendiği düşünülüyor. İsveç Göteborg Üniversitesi ve İngiltere Bournemouth Üniversitesileri tarafından yürütülen çalışmalarda ortaya çıkarılan kent, Antik Yunan medeniyeti hakkında bilinmeyenlere dair birçok konuda bilgi verebilir.

Ekibin başındaki isim olan Robin Ronnlund, kente dair kalıntıların daha önceden de bilindiğini ancak araştırmacılar tarafından bu kalıntıların küçük ve alakasız bir yerleşime ait olabileceği şeklinde yorumlandığını söylüyor. Ancak Ronnlund, ekibi ile yaptıkları çalışmalarda bu kalıntıların düşünülenden çok daha büyük ve önemli bir kente ait olduğunun ortaya çıktığını belirtiyor.

Proje ekibi başkanı Ronnlund, keşif konusunda çok heyecanlı olduklarını, önceden küçük bir kasaba olduğu düşünülen yerleşimin daha sonra iyi bir şekilde sokakları ve meydanı ile planlanmış çok büyük bir şehir olduğunu söylüyor.

Antik kentin surlarını da ortaya çıkaran araştırmacılar, surların 40 hektarlık bir alanı aştığını belirtiyor.

Şehrin sur kalıntılarına dair fotoğraf F:SIA/EFAK/YPPOA

Kentin ortaya çıkarılmasında önemli bir rol oynayan Klasik Arkeoloji ve Eskiçağ Tarihi doktora öğrencisi, “Bir meslektaşımla geçen sene başka bir proje kapsamında bölgede dolaşırken bu alan ile karşılaştık ve şehrin potansiyelinin hemen farkına vardık. Bununla beraber bu alan tamamen bizim bulduğumuz bir yerleşim değil, daha önce de bilinmekteydi. Ancak şehrin potansiyeli hakkında yanlış bir kanı vardı.” diyor.

Ekip, Eylül ayında gerçekleştirdikleri kazıların ilk iki haftasında MÖ. 500 yıllarına tarihlenen antik çanak çömlekleri ortaya çıkardılar.Kentin terk edilmeden önce MÖ. 4. yüzyıldan MÖ. 3.yüzyıl arasında en gelişkin dönemini yaşadığı düşünülmekte.

Şehir’de bulunan Çanak Çömlek parçalarından bir örnek F:SIA/EFAK/YPPOA

Gelecek yıl için planlanan ve Ağustos ayında başlaması düşünülen çalışmalarda şehir surlarının, kapılarının ve kulelerden kalan kalıntıların kazı yapılmadan radar ile tespit edilmesi düşünülüyor. Araştırmacılar bu şehirden elde edilecek bilgilerin dönemin hayatı hakkında pek çok bilinmeyene ışık tutacağını söylüyor.

Ronnlund “Bölgedeki antik şehirler hakkında bilinenler kısıtlı, örneğin önceden batı Thessaly’nın antik dönemden biraz daha gerilere gittiği düşünülmekteydi. Projemizin bu nedenle bölge hakkında önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Ayrıca Yunanistan topraklarında tıpkı bu şehir gibi keşfedilmesi gereken pek çok şeyin olduğunu düşünüyorum” diyor.

Vlochos Arkeoloji Projesi (VLAP) İsveç ve Yunanistan kurumları arasında isbirliği içerisinde yürütülmekte. Antik kent, İsveç’ten Göteborg Üniversitesi ve İngiltere’den Bournemouth Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2016/2017 sezonunda keşfedildi.


The Local

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login