Yunanistan’da Tahrip Edilen Zominthos Antik Kenti’nde Restorasyon Başlıyor

Yunanistan kültür bakanlığının yaptığı açıklamaya göre yağmacılar tarafından yapılan kaçak kazılar sonucunda tahribata uğramış olan Girit’teki Psiloritis Dağı eteklerinde bulunan Zominthos kentinde restorasyon çalışmalarına başlanacağı duyuruldu.

Uzmanlar arkeolojik alanın yağmacılar tarafından oldukça büyük bir tahribata uğradığını belirtiyorlar.

Pazar günü bakanlıktan yapılan resmi açıklamaya göre 42 odadan oluşan kompleksin 3 odası neredeyse tamamıyla hasara uğramış durumda. 35 ve 26 numaralı odalarda ise daha hafif hasarlar olduğu belirtildi. Bunun yanında odaların zeminlerinde büyük hasar tespit edilirken bir odanın ise güney duvarının tamamıyla yıkıldığı tespit edildi.

Bakanlığın genel sekreter yardımcısı geçtiğimiz günlerde kazı alanını ziyaret etti ve uzmanlarca yapılan toplantı ardından alanda hasar tespit çalışmaları sonrasında tahribatın restorasyonuna başlanması kararı alındı.

AMNA.gr

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login