Atina’da Bulunan ‘Kayıp’ Şehrin 200 Yıldır Bilindiği Açıklandı

Arkeologlar, basında yer alan Atina’da daha önceden bilinmeyen 2500 yıllık bir antik kent bulunduğu haberini yalanladı. Vlochos Arkeoloji Projesi arkeologları, bölgedeki antik kentin yeni bir keşif olmadığını, yaklaşık 200 yıldır bilindiğini söyledi.

Vlochos köyündeki antik kentin havadan görünümü. F: VLAP

Arkeologlar, medyanın ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını ancak biraz şaşkına dönmüş olduklarını ve bazı yanlış yönlendirici bilgilerin medyada yer aldığını belirtti.

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; “Bu gibi bir tanımlama, sadece yeni bir projeyle ortaya çıkmış bir antik kent için kullanılabilir. Bölgedeki kalıntıların neyi temsil ettiği ile ilgili birkaç farklı teori var, hepsi az ya da çok sistematik olmayan gözlemlere dayanıyor. VLAP’ın (Vlochos Arkeoloji Projesi) ön sonuçları, Vlochos’taki kalıntıların büyük bir kentsel yerleşime ait olduğunu göstermekte. Sahadaki arkeolojik kalıntıların yerel arkeologlar tarafından iyi bilindiğini ve planımızın alanın bilinmeyen yönlerini keşfetmeye odaklandığını vurgulamak isteriz.”

Açıklamada ayrıca bazı yerlerde söylendiğinin aksine VLAP’ın Yunan-İsveç-İngiliz işbirliği projesi olduğunu belirtildi. Ek olarak VLAP’ın çanak çömlek toplamadığı ve hiçbir bulgunun Yunanistan’dan götürülmediği ya da götürülmeyeceğini belirtildi.

Basın açıklamasına şu sözlerle son verildi; “Bazı basın haberleri biraz abartıldıysa üzgünüz ve bu küçük açıklamanın konuya biraz daha netlik kazandıracağını umuyoruz.”

Şehir’de bulunan Çanak Çömlek parçalarından bir örnek F:SIA/EFAK/YPPOA

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlere göre, Atina’nın kuzeyinde daha önceden bilinmeyen 2500 yıllık yeni bir antik kent bulunduğu açıklanmıştı. Habere göre, kente dair kalıntıların daha önceden de bilindiği ancak araştırmacıların önceden bu kalıntıların küçük ve alakasız bir yerleşime ait olabileceğinin düşündüğü belirtilmişti.


amna.gr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login