Zincirli İskeletler 2600 Yıl Önce Atina’yı Almaya Çalışan Darbeciler Olabilir

Geçen yıl Atina yakınlarındaki bir toplu mezarda bulunan elleri zincirli seksen iskelet, Atinayı ele geçirmeye çalışan Kylon’un destekçileri olabilir.

Bulunan iskeletler Atina’yı ele geçirmeye çalışan Kylon’un asklerlerine ait olabilir.
F: Alkis Konstantinidis/ Reuters

Geçen yıl Atina yakınlarındaki bir toplu mezarda ortaya çıkarılan elleri zincirli seksen iskelet, Kylon’un takipçileri olabilir. Atinalı bir soylu olan Kylon, olimpiyat oyunlarının ilk kayıtlı galibidir. Ancak tarihe, iktidarın tek sahibi olabilmek adına, Atina’yı bir darbe girişimiyle ele geçirmeye çalışması sonucunda geçecektir.

İskelet kalıntıları, MÖ 8. yüzyıldan kalma büyük bir mezarlık olan Falyron Delta Nekropolü’nde keşfedildi. Nekropol, bir yüzyılı aşkın bir süre önce Atina’nın güneyindeki bir opera binası ve kütüphane inşaatı sırasında ortaya çıkarılmıştı.

Elleri demir kelepçelerle bağlanmış 80 kişi, bulundukları toplu mezara köle olmadıklarını savlayan bir düzen dahilinde yerleştirilmişlerdi.

Toplu mezarda bulunan kişiler yaklaşık 2600 yıl önce zincirlenerek infaz edilmişlerdi. F: Alkis Konstantinidis/ Reuters

Arkeologlar, kanlı bir idamın kurbanı oldukları anlaşılan kişilerin, başlarına aldıkları darbeler sonucu hayatlarını kaybettiklerini tespit etti. Mezardan çıkarılan çömlek parçaları üzerinde yapılan analizler sonucu, olayın MÖ 675 ila 650 yılları arasında gerçekleştiği düşünülüyor. Bu tarih, Antik Yunan’da büyük bir toplumsal huzursuzluğun yaşandığı bir döneme denk düşüyor.

Bir alanda çok fazla antik iskeletin keşfedilmesi nadir görülen bir durumdur. Bu nedenle araştırmacılar, uzun süredir, mezardaki iskeletlerin sahiplerinin kim oldukları ve neden öldürüldükleri üzerine tetkikler yapıyorlar. İskeletler ortaya çıktığından beri arkeologlar tarafından tartışılan en popüler hipotez ise, bu kişilerin Kylon’un kenti ele geçirmeye çalışan ordusunun bir parçası olduğu iddiası.

Kesin olan ise, darbe girişiminin başarısız olduğu. Kylon yenildi ancak bir tapınağa kaçıp saklanmayı başardı. Onun için savaşanlar ise onun kadar şanslı değillerdi. Akıbetleri nekropolde bulunan kişilerle benzer oldu.

Atina yakınlarındaki toplu bir mezarda bulunan 80 iskelet. F: Alkis Konstantinidis/ Reuters

Arkeologlar, olanları tam manası ile öğrenmek ve bahsi geçen teoriyi doğrulamak için gerekli ipuçlarını bulmak adına bir CSI bölümünü aratmayacak kadar yenilikçi bilimsel teknikler kullanıyorlar. İskeletler üzerinde yapılan testler arasında, insanların yaşını, coğrafi kökenini ve sosyal statülerini aydınlatmak için yapılan radyografi ve izotop analizleri ile DNA profillemesi yer alıyor.

Tüm bu bilgiler, bu adamların Kylon’un destekçileri olup olmadıklarını bulmaya yardımcı olabilir. İlk sonuçlar, iskeletlerin Kylon’un adamlarına ait olduğu fikrini destekliyor; çünkü bir ordudaki savaşçılardan bekleneceği üzere ölmeden önce genç ve sağlıklıydılar. Bununla birlikte kesin sonuçlara ulaşmak adına daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Birlikte infaz edilen bu insanlar arasındaki ilişkileri kurmak için DNA analizleri bekleniyor.

Yunanistan’da Elleri Zincirli Antik İsyancılar Bulundu

Hipokrat’ın Araştırmalarını İçeren 1500 Yıllık El Yazması Bulundu


IB Times. 18 Temmuz 2017.

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply