Direkli Mağarası’nda 12.500 Yıllık Yuvarlak Yapılar Bulundu

Kahramanmaraş’ta 11 yıldır devam eden Direkli Mağarası’ndaki kazılarda, Epipaleolitik döneme ait 12.500 yıllık yuvarlak planlı yapılar bulundu.

Yaklaşık 12.500 yıl önce insanların sezonluk olarak yerleştiği Direkli Mağarası’nda, tabanı kireç taşından yapılmış toz madde ve iri çakıllarla kaplanmış yuvarlak planlı yapılar bulundu. Bugüne kadar Yakın Doğu ve Anadolu’da bu tür bir örneğe rastlanmadığı belirtiliyor.

Kahramanmaraş, merkeze bağlı Döngel Mahallesi’ndeki Direkli Mağarası’nda, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in girişimiyle 2007’de başlayan kazılar, 11 yıldır devam ediyor.

2016’da başladıkları 9. arkeolojik seviye kazılarıyla kendilerini çok mutlu eden buluntuların ortaya çıktığına belirten Erek, şöyle devam etti:

“Karbon 14 sonuçlarına göre, milattan önce 12.500’den biraz daha eskiye gidebilen mağara içi ilk yapı örneklerini bulduk. Bunlar yuvarlak planlı yapılar. Anadolu’da bugüne kadar Neolitikleşmeyle ortaya çıkan yuvarlak planlı yapılardan daha eskiye götürüyor bizi. İşte Epipaleolitik dediğimiz, başından beri bununla ilgili kanıtları aradığımız Direkli Mağarası’nda, geçen seneden itibaren iki yapı örneği, bu sene de üçüncü yapı örneğini mağaranın içerisinden çıkmaya başladığını görüyoruz.”

Yakın Doğu ve Anadolu’da bu tür bir örnek yok

Erek, mağarada buldukları örneklerin basit taş dizilerinden oluşturulmuş yapılar olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Bulunan yuvarlak ya da buna yakın planlı yapıların farklı zeminlere sahip olduğuna belirten Erek, şöyle devam etti;

“Bu yapıların çok önemli başka bir özelliği, diğer alanlardan farklı olarak, tabanlarına beyaz kireç taşından yapılmış toz madde ve iri çakılların konmuş olması. Yani mekanı yapıyor ve bunun içini ekstra başka bir dolgu malzemesiyle kaplıyor. Epipaleolitik dönem için bunlar erken bir örnek. Bugüne kadar Yakın Doğu ve Anadolu’da bu tür bir örneğe rastlanılmadı. Yapılar bulunmuştur ama içinin böyle farklı bir malzemeyle kaplanmış olması çok farklı. O günün insanının o zamanki yaşamını hele ki sezonluk yerleştiği bir mağarada bunları düşünerek sosyal bir yaşantı belirlemesi bu anlamda Anadolu insanının çok farklı bir boyuta ulaştığını gösteriyor.”

İskeletlere Antik DNA analizi yapılacak

Mağaradaki mezar buluntuları ve içindeki insan iskeleti kalıntılarıyla birçok şeyi aydınlığa kavuşturabilmek için Antik DNA analizleri Orta Doğu Teknik Üniversitesinde başlatılacak.

Direkli Mağarası

Prof. Dr. Kılıç Kökten tarafından 1959 yılında keşfedilmesinin ardından Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in girişimiyle 2006’da yüzey araştırması, 2007’de de kazısına başlanan Direkli Mağarası’nda, Paleolitik çağa dayanan çakmak taşından yapılmış çakılar, deliciler, Pleistosen (buzul çağına) ait etobur ve otoburlarla kemirgen hayvan grubuna ait diş ve iskelet kalıntılar bulunmuştu.

Çalışmalar kapsamında, 6 yıl önce bulunan ana tanrıça figürü ilgiyle karşılanmıştı.

Kahramanmaraş’ta Bulunan Taş Boncuk Göç Yolları Hakkında Bilgi Veriyor

Balıkesir’deki Mağaralarda 8000 Yıllık Şaşırtıcı Resimler Bulundu


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply