Direkli Mağarası’nda 14.000 Yıllık Sansar ve Ayı Kafatası Bulundu

Kahramanmaraş’ta Paleolitik döneme ait kalıntılar ve aletlerin bulunduğu Direkli Mağarası’nda, yaklaşık 14.000 yıllık ayı ve sansar kafatasları bulundu.

Kahramanmaraş merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Döngel Mahallesi’ndeki Direkli Mağarası’nda, Cevdet Merih Erek’in girişimiyle 2007’de başlayan kazılar, 12 yıldır devam ediyor.

Erek başkanlığında yürütülen çalışmalara, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de katılıyor.

Kazı başkanı Erek yaptığı açıklamada, Direkli Mağarası’nda yürütülen kazılarda, kent ve Anadolu arkeolojisine ilişkin önemli bilgiler elde etmeye devam ettiklerini belirtti.

(Direkli Mağarası’nda 12.500 Yıllık Yuvarlak Yapılar Bulundu)

Mağara içerisinde yapılan çalışmalarda, ayı ve sansar kemiği ve kafatasına rastladıklarını anlatan Erek, bunun o dönemin inanç sistemi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kafataslarının yaklaşık 14.000 yıllık olduğuna işaret eden Erek, bunun o dönemki inanç sisteminde çeşitli amaçlarla kullanıldığını tahmin ettiklerini belirtti.

Direkli Mağarası

14.000 yıllık inanışın bir parçası

Erek, şunları söyledi:

“Mağarada içerisinde bir bölümde sadece ayı ve sansar kafataslarının parçalarını bulduk. Bu hayvanların kafataslarının sadece burada olması, bunların büyük olasılıkla etraflarını kapatan dalların ağaçların üzerine asıldıkları anlamı taşır. Bu da dönemin insanının inanç sistemiyle alakalı bilgi verir. Bunun daha çok dini değil tinsel, doğaya karşı kendini güçlü kılma, büyü anlamını taşıyan unsurları var. 14.000 yıllık bir kült bulmuş olduk. Ayının cüsseli, heybetli görünüme sahip bir hayvan olması, onun bu görüntüsü ve kudretinin sembolünü kendi yaşadığı mekana taşıyor olması, o dönemin insanının daha güçlü ve daha korunaklı hissetmesini sağlamış olmalı.”

(Balıkesir’deki Mağaralarda 8000 Yıllık Şaşırtıcı Resimler Bulundu)

Erek, ayı kafatasının yanında dişlerinin de bulunmasının epipaleolitik döneminin insanının kendini mağara içerisinde daha güvende hissetmesini sağlamış unsurlar olduğunu ifade etti.

Kazılarda gelinen noktada 9. arkeolojik seviyenin sonlarına doğru ulaşmaya başladıklarına dikkati çeken Erek, 7. arkeolojik seviyenin tarihinin 10.730 iken, 9. arkeolojik seviyenin sonu itibariyle 14.000’lere ulaşmış olduklarını söyledi.

Direkli Mağarası

Prof. Dr. Kılıç Kökten tarafından 1959 yılında keşfedilmesinin ardından Cevdet Merih Erek’in girişimiyle 2006’da yüzey araştırması, 2007’de de kazısına başlanan Direkli Mağarası’nda, paleolitik çağa kadar dayanan çakmak taşından yapılmış çakılar, deliciler, kalemler, pleistosen (buzul çağına) ait et ve otoburlar, kemirgen hayvan grubuna ait diş ve iskelet kalıntılar bulunmuştu.

Erek’in başkanlığında yürütülen çalışmalar kapsamında, 7 yıl önce bulunan ana tanrıça figürü de birçok ülkede uzmanlar tarafından ilgiyle karşılanmıştı.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login