Peru’da İnka Öncesine Ait Kurban Edilmiş İnsanlar Bulundu

Arkeologlar, Sican ritüelinin bir parçası olarak kurban edilmiş 25 ve 30 yaşları arasındaki dokuz erkeğin kalıntılarını ortaya çıkardı.

Pomac Ormanı Tarihi Kutsal Alanı’ndaki Huaca de la Cruz’da görülen kurban edilmiş insan iskeletleri. C: Pierre Cobos/Reuters

Peru’daki arkeologlar, eski bir metalürji atölyesiyle birlikte dokuz kurbanın iskeletlerini içeren mezarlar keşfetti. Bu kurbanların, 1.000 yıl öncesinde öldürüldüğüne inanılıyor.

(Peru’da Kalpleri Çıkarılarak Kurban Edilen 140 Çocuk Bulundu)

Buluntular, Lima’nın 700 km kuzeyinde bulunan Lambayeque bölgesinde Pomac Ormanı Tarihi Kutsal Alanı’nda ortaya çıktı.

Alandan bir seramik kap örneği. C: Pierre Cobos/Reuters

Japonya’dan ve Peru’dan arkeologlar, bir ritüelin parçası olarak kurban edilen dokuz erkeğin kalıntılarını buldu.

Arkeolojik alanda bulduğu seramik parçalarını temizleyen bir işçi. C: Pierre Cobos/Reuters

Ayrıca daha farklı bir alanda, Sican kültürünün seçkin bir üyesine ait olduğuna inanılan bir mezar keşfedildi. Bu seçkin kişi, Peru’nun kuzey kıyısında, İnkalardan önce, yani MS 750 ila 1375 yılları arasında yaşamıştı. Her iki mezar da seramik kaplar ve törensel bıçaklarla donatılmıştı.

(Peru’da Rahiplerin Kadınları Kurban Ettiği 1200 Yıllık Gizli Oda Bulundu)

Arkeolog Go Matsumoto bulgular hakkında şöyle diyor: “Bu iskeletler kurban edilmiş kişilere ait. Ayrıca hepsi erkek. Yaklaşık 25-30 yaşlarındaydılar ve sanırım Orta Sican döneminde kurban edilmişlerdi. Yani yaklaşık bin yıl önce…”

Arkeolog Go Matsumoto Huaca de la Cruz’da çalışıyor. C: Pierre Cobos/Reuters

Sican kültürü insanlarının, metal ve seramik ürünlerine, özellikle dini motifler işlemede yetenekli tüccarlar olduklarına inanılıyor.

Kurban edilen insanların kalıntıları. C: Pierre Cobos/Reuters

Sican kültürünün ölü gömme uygulamaları, 16. yüzyılda İspanyolların fethi ile yasaklanmıştı. Buradaki halkın ise 30 yıl süren büyük bir kuraklık dönemi sonucu öldüğüne inanılıyor.


IB Times. 27 Eylül 2017.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Birçok platformda çoğunlukla uzmanlık alanıyla ilgili yazılar hazırlıyor. Arkeolojinin herkes tarafından ilgi duyulması için çalışmalarda bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login