Peru’da İnka Öncesi Bir Tapınakta Rahip Mezarı Bulundu

Peru’daki Pacopampa’da bir tapınak kompleksinde, antik Pacopampa kültüründen iki rahibeye ait olduğu düşünülen 2700 yıllık bir mezar bulundu.

Pacopampa kültürü MÖ 1200-500 yıllları arasında, And Dağları’nda yaklaşık 2100 metre yükseklikte gelişti. Antik şehir MÖ. 1. bin yıla, İnka-öncesi bir uygarlık olan Pacopampa kültürü dönemine tarihleniyor. Rahip mezarları, 2009’daki Pacopampa Kadını’nın keşfinden sonra kazılan ikinci mezar oldu. Bu iki keşif, eşitlikçi olduğu düşünülen o zamanki toplumun, aslında sosyal olarak sınıflara ayrılmış olduğu yönünde kanıtlar sağladığı için önemli sayılıyor.

Yeni keşfedilen mezardaki iki vücut cenin pozisyonunda, biri kuzeye biri güneye bakar şekilde gömülmüştü. Kafataslarında ise, antik And kültürlerinde yüksek statü sembolü olan deformasyon izleri görülüyordu.

Mezarda ayrıca 25 adet işlenmiş altın boncuk, ve jaguar kafasına sahip bir yılan şeklinde olan siyah bir seramik kap bulundu. Seramik kabın şekli, araştırmacıların iki mezara verdiği ismin esin kaynağı oldu: Yılan Jaguar rahipleri.

Kazı başkanı Daniel Morales “Bu kalıntıları ritüel ve törenlerin gerçekleştirildiği yerde bulmak, bu iskeletlerin törenleri yöneten rahiplere ait olduğunu düşündürüyor. Bu törenler Pacopampa kültürünün zirvede olduğu MÖ. 800-500 yılları arasında gerçekleşmiş olabilir” diyor.

Bunun yanında kafataslarının birinin  önünde, kırmızı renkli zincifre, yeşil renkli malakit, kahverengi hematit, siyah magnetit ve beyaz kalsit olmak üzere farklı mineral boyaları bulundu. Bu renkli boyaların önemi henüz çözülemese de, Pacopampa Kadını mezarında bulunan pigmentlere benzer olduğu için yüksek statü göstergesi olabileceği düşünülüyor.

En Peru sitesinin haberine göre, Pacopampa Kadını mezarı, tapınağın ana platformunun altında, taşlarla kaplı bir şekilde bulundu. Kazılar ilk başladığında araştırmacılar Pacopampa kültürü ve çağdaşlarının eşitlikçi olduğunu düşünüyordu. Fakat Pacopampa kadınının mezarı ve kalıntıları incelendiğinde bu fikir değişti.

İlk olarak kadının kafatasının uzatmak için deforme edildiğine dair izler bulundu. Bu uygulama, yüksek statüye sahip bir bebek doğar doğmaz, kafatasına tahta parçalarının bağlanmasıyla yapılıyordu. Pacopampa kadınında ise bu uygulama 3 yaşına kadar yapılmıştı. Kalıntıları inceleyen Kazuhiro Uzawa kadının 30-40 yaşları arasında öldüğünü ve o zamanki kadınların ortalaması olan 1,50 m boydan daha uzun (1.55 m) olduğunu söyledi. Ayrıca dişleri ve kemik yapısı çağdaşlarından daha iyi beslendiğini ortaya koydu. Bu bulgu, mezarda bulunan altın küpe ve boncuklarla birleştirildiğinde, kadının Pacopampa elitinin bir üyesi olduğu fikrini destekliyor.

Latin American Herald Tribune, New Historian

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login