Peru’da İnka Öncesi Döneme Ait Kurban Edilmiş Köpekler Bulundu

Peru’daki bir hayvanat bahçesinde kazı yapan arkeologlar, 1000 yıl öncesine kurban edilmiş on köpek, iki domuz ve bir insan kalıntısı buldu.

Peru'da İnka Öncesi Döneme Ait Kurban Edilmiş Köpekler Bulundu

Hayvanat bahçesinin uluslararası bölgesinde yer alan ve İnka öncesi Huaca El Rosal Tapınağı’ndaki iki küçük açmada bulunan köpeklerin kurban edildiği düşünülüyor. 1000 yıllık kalıntılar, 900 ila 1470 yılları arasında görülen İnka öncesi Ychsma kültürü insanlarına ait.

Arkeoloji ekibinin başındaki Lucenida Carrion; “Huaca El Rosal’da (İnka öncesi tapınak) on adet köpek, iki domuz ve bir insan kalıntısı bulduk. Bunlar 1000 yıl öncesinden kalıntılar ve Ychsma kültürüne ait.” diyor.

Arkeologlar, uyur pozisyonda gömülmüş bir dişi ve bir erkek köpek tespit etti. Her ikisinin de boynunda tasma vardı ve bacaklarından bağlanmışlardı.

Araştırmacılar, Ychsma kültürü insanlarının, köpekleri kurban ettiğine ve tanrılara sunduğuna inanıyor. Ayrıca ölümden sonraki hayatta sahiplerine yol gösterici olacaklarına inanıldığı düşünülüyor.

Peru'da İnka Öncesi Döneme Ait Kurban Edilmiş Köpekler Bulundu

Carrion, “Köpekler taşların üzerine uyur bir pozisyonda yerleştirilmişler. Ön ve arka bacaklarından ve boyunlarından bağlanmışlar. Birçoğunun boynunun etrafına bağlanmış ipler var. Onları bu şekilde ve uyur pozisyonda bulduk. Bu yüzden bunları kurban ritüelinin bir parçası olarak düşünüyoruz.”

Araştırmacılar köpeklerin kahverengi, domuzun ise siyah renkte tüyleri olduğunu söylüyor. Tüm bu sonuçların Peru’da Kolomb öncesi dönemde köpeklerin rolü ve dinsel önemi hakkında fikir vermesi bekleniyor.


Reuters

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login