Peru’da Kurban Edilmiş Çocukların Mumyaları Ortaya Çıkarıldı

Peru’da yaklaşık 1.000 yıl önce ölmüş bir soyluya öbür dünyada eşlik etmesi için kurban edildiği düşünülen çocuk mumyaları bulundu.

Kumaşlara sıkıca sarılmış minik iskeletler, önemli bir adamın mezarında bulundu.

Görünüşe göre ölü bir soyluya öbür dünyada eşlik etmek için yüzlerce yıl önce kurban edildiği düşünülen altı mumyalanmış çocuk, Lima yakınlarındaki bir mezarda gün yüzüne çıkarıldı.

Kumaşlara sıkıca sarılmış minik iskeletler, geçen Kasım ayında Lima’nın yaklaşık 24 kilometre doğusundaki Cajamarquilla kazı alanında keşfedilen önemli bir adamın, muhtemelen siyasi bir figürün mezarında bulundu.

(İlgili: Peru’da İplerle Bağlanmış En Az 800 Yıllık Mumya Keşfedildi)

Kazıdan sorumlu arkeolog Pieter Van Dalen, “Çocuklar yakın akraba olabilir ve soylunun mumyasının mezarının girişinin farklı yerlerine üst üste yerleştirilmişler.” diyor.

Çocuk mumyalar yaklaşık 1.000 ila 1.200 yaşındaydı.

“Çalışma hipotezimize göre çocuklar, mumyaya yeraltı dünyasında eşlik etmek için kurban edilmiş olmalı.”

Cajamarquilla, MÖ 200 yıllarında, İnka öncesi dönemde çamurdan inşa edilmiş ve yaklaşık 1.500 yılına kadar iskan edilmiş bir şehirdi. O dönemde 10.000-20.000 kişiye ev sahipliği yapmış olabilir.

Van Dalen, mumyaların ise yaklaşık 1.000 ila 1.200 yaşında olduğunu söylüyor.

Ekip mezarın yakınlarında ayrıca mumyalanmamış yedi yetişkinin kemiklerinin yanı sıra lama benzeri hayvanların kalıntıları ve toprak kaplar buldu.

Öldüğünde yaklaşık 20 yaşında olduğu düşünülen önemli bir adamın mumyası, geçen Kasım ayında komplekste bulundu.

Soylu olması gereken kişinin kalıntıları geçen yıl Lima yakınlarındaki en büyük arkeolojik komplekslerden biri olan Cajamarquilla’da yaklaşık üç metre uzunluğunda ve 1,4 metre derinliğinde bir mezarda bulundu.

Soylunun öldüğünde yaklaşık 20 yaşında olduğu ve elleri yüzünü kapatarak gömüldüğü ve iple bağlandığı düşünülüyor.


AFP. 14 Şubat 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login