Peru’daki Gaz Hattı Çalışmalarında Sekiz Mumya Bulundu

Peru’da bir gaz hattı için kazı yapan işçiler, bedenleri kumaşlarla sarılmış, İnka öncesine tarihlenen sekiz insan kalıntısına rastladı.

Arkeologlar çömlekleri ve kemikleri ortaya çıkarıyor. C: AP

10 milyon nüfuslu şehirde doğal gaz dağıtımı yapan Calidda şirketinden arkeolog Jesus Bahamonde, “Lima’da rayların ve sokakların altında saklı kayıp tarihinin kalıntılarını kurtarıyoruz.” diyor.

Bahamonde, şirketin son 19 yılda gaz hatları sistemini genişletmeye yönelik kazı çalışmalarında mumyalar, çömlekler ve tekstil ürünleri de dahil olmak üzere çeşitli türlerde 1.900’den fazla arkeolojik buluntu ortaya çıkardığını söylüyor. Bu buluntular çoğunlukla mezar alanlarıyla ilişkiliydi.

(İlgili: Peru’da Uzun Saçlı 1.000 Yıllık Bir Mumya Bulundu)

Şehirde ayrıca farklı noktalara dağılmış 400’den fazla büyük arkeolojik alan bulunuyor. Yerli Quechua dilinde “huacas” olarak bilinen bu kerpiç yapılar, kutsal yer olarak kabul edilen tepelerin üzerinde bulunuyor.

Arkeologlar, Lima’nın eteklerindeki Carabayllo bölgesinde, doğal gaz hattı kazan işçiler tarafından keşfedilen kemikleri ve kapları ortaya çıkarıyor. C: AP

Bölgedeki kalıntıların sayısı aslında şaşırtıcı değil. Şu anda Lima olan bölge, 10.000 yıldan fazla bir süre boyunca İnka öncesi kültürler, ardından İnka İmparatorluğu ve ardından 1535’te İspanyol işgalcilerin getirdiği sömürge kültürü tarafından iskan edilmişti.

Bahamonde, pamuklu tekstile sarılmış ve yüzeyin 30 santimetre altındaki çukurlarda bulunan insan bedenlerinin, sarmaşıklardan örülmüş iplerle bağlanmış olduğunu söylüyor.

Şirketin arkeologları, buluntuların İchma adı verilen İnka öncesi bir kültüre ait olduğuna inanıyor. Bilim insanları, İchma kültürünün MS 1.100 civarında oluştuğunu ve 15. yüzyılın sonlarında İnka İmparatorluğu’na dahil olana kadar şimdiki Lima’nın vadileri boyunca yayıldığını söylüyor.

Arkeolojik çömlekler, bölgeden geçen bir kaçak su borusunun yanında bulunuyordu. C: AP

Alanda çalışan arkeolog Roberto Quispe, insan kalıntılarının muhtemelen iki yetişkin ve altı küçük çocuktan oluştuğunu söylüyor.

Bazen arkeolojik buluntuların daha yakın zamanlara ait olduğu ortaya çıkıyor. 2018 yılında La Flor mahallesinde çalışan Quispe ve diğer arkeologlar, 19. yüzyılda gömülmüş üç Çinli göçmenin bulunduğu ahşap tabutlar bulmuştu.

Bir arkeolog, eski bir mumyayı ortaya çıkarıyor. C: AP

Arkeologlar cesetlerin yanında afyon pipoları, el yapımı sigaralar, ayakkabılar, Çin oyun kartları, 1898’de basılmış bir Peru gümüş parası ve Lima’nın güneyindeki bir çiftlikte 1875 tarihli İspanyolca yazılmış bir iş sözleşmesinin tamamlanma belgesini buldular.


The Associated Press. 23 Eylül 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login