Peru’da İplerle Bağlanmış En Az 800 Yıllık Mumya Keşfedildi

Peru’daki arkeologlar, bir yeraltı yapısının içinde, iplerle bağlanmış ve elleriyle yüzünü kapatan en az 800 yıllık bir mumya keşfettiler.

Kazıya katılan arkeologlardan biri, bir uzman ekibin Peru’nun orta sahilinde en az 800 yaşında olduğu tahmin edilen bir mumya bulduğunu söylüyor.

Mumya, cenin pozisyonunda bulundu ve muhtemelen yerel bir cenaze töreninin parçası olarak iplerle bağlanmıştı. Bu da, sitenin hem kıyıdan hem de dağlık bölgelerden insanlar tarafından iskan edilmiş olabileceğini ve her iki bölgenin sakinleri arasında ticari alışveriş için stratejik bir konumda yer aldığını düşündürüyor.

(Peru’da Gaz Borusu İşçileri 800 Yıllık Mumyalar Buldu)

Mumyalanmış kalıntılar, Güney Amerika ülkesinin kıyıları ve dağları arasında gelişen kültürden bir kişiye aitti. Arkeolog Pieter Van Dalen Luna, cinsiyeti belirlenemeyen mumyanın Lima bölgesinde bulunduğunu söylüyor.

Yeni keşfedilen ve en az 800 yıllık olduğun düşünülen mumya.

San Marcos Eyalet Üniversitesi’nden Van Dalen Luna, “Mumyanın en görünür özelliği, tüm vücudun iplerle bağlanmış olması ve elleriyle yüzünü kapatarak yerel cenaze düzeninin bir parçası olarak gömülmesi.” diyor.

Kalıntıların ülkenin yüksek And bölgesinde yaşayan bir kişiye ait olduğu düşünülüyor. Yapılacak radyokarbon tarihlemesi, mumya için daha kesin bir kronoloji verecek.

Mumya, Lima şehrinin eteklerinde yer alan bir yeraltı yapısının içinde bulundu. Mezarda ayrıca çömlekler, sebze kalıntıları ve taş aletler gibi sunular da vardı.

Fotoğrafta, 1700 yıllık Cao Leydisi mumyası görülüyor.

Turistik destinasyon Machu Picchu’ya ev sahipliği yapan Peru, 500 yıl önce Güney Amerika’nın bir kısmına hakim olan İnka imparatorluğundan önce ve sonra, güney Ekvador ve Kolombiya’dan Şili’nin merkezine kadar gelişen kültürlere ait yüzlerce arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor.


Reuters. 27 Kasım 2021.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login