Peru’da Bir Kuryenin Çantasından 800 Yıllık Mumya Çıktı

Peru polisi, arkeolojik bir alanda sarhoş davrandığı için dikkatlerini çeken bir kuryeyi aradıklarında sürpriz bir şeyle karşılaştı: Kuryenin soğutucu çantasının içinde eski bir mumya vardı.

Kurye yaptığı açıklamada, odasını sargılı mumyayla paylaştığını ve onu “bir tür ruhani kız arkadaş” olarak gördüğünü söyledi. Ayrıca mumyayı arkadaşlarına göstermek için çantaya koyduğunu söyledi.

Juanita’yı (mumyaya taktığı lakap) odasında, televizyonun yanındaki bir kutuda sakladığını açıkladı. Mülkiyetine nasıl geçtiğini belirtmeden, mülkün babasına ait olduğunu söyledi.

(İlgili: Polisin Cinayet Sandığı Kafatası Demir Çağına Ait Çıktı)

Uzmanlar, cesedin yaklaşık 600 ila 800 yaşında olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca cesedi taşıyan kişinin tahmin ettiği gibi bu bir kadın değil, yetişkin bir erkeğe aitti.

Mumyalanmış erkeğin öldüğü sırada 45 yaşından büyük olduğu ve 1,51 metre boyunda olduğu tahmin ediliyor.

Mumya, bölgedeki İspanyol öncesi mezarların çoğunda tipik olan cenin pozisyonunda bandajlarla sarılmıştı.

Mumyalama, İspanyol işgalcilerin gelişinden önce şu anda Peru olarak bilinen yerde çeşitli kültürler tarafından uygulanıyordu. Bazı mumyalar gömülürken, diğerleri önemli festivallerde dışarı çıkarılıp teşhir ediliyordu.

Polis, soğutucu çantada taşınan mumyaya el koydu ve Peru kültür bakanlığına teslim etti. Onu nakleden adam ve 23 ila 26 yaşları arasındaki iki arkadaşı gözaltına alındı ve Peru’nun kültürel mirasına karşı olası suçlardan soruşturuluyor.


BBC News. 28 Şubat 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login