Malta’da 5500 Yıllık Tapınağa Aşk Mesajları Kazıyan Çift Tutuklandı

Malta’nın 5500 yıllık Ggantija Tapınağı’ndaki dikilitaşlara isimlerini ve aşk mesajlarını kazıyarak zarar veren çift yakalandı.

Malta'da 5500 Yıllık Tapınağa Aşk Mesajları Kazıyan Çift Tutuklandı

Malta’nın Gozo adasında yer alan, Stonehenge ve Mısır piramitlerinden daha eskiye tarihlenen tapınağa zarar veren iki şüpheli tutuklandı ve yakında hakim karşısına çıkmaları bekleniyor.

Malta’nın kültürel miras kaynakları, dikilitaşlara illegal bir şekilde yapılan kazımaların oldukça derin olduğunu ve telafisinin mümkün olmadığını belirtiyor.

Yetkililer, alanda bulunan görevlilerin, iki şüphelinin yaptığı şeyi görünce şaşkına döndüğünü söylüyor. Şüphelilerden biri 30’lu yaşlarında Maltalı bir adam, diğeri ise Xaghra’da ikamet eden daha genç bir yabancı kadın.

Malta'da 5500 Yıllık Tapınağa Aşk Mesajları Kazıyan Çift Tutuklandı

Yetkililerin belirttiğine göre, şüpheliler güvenlik tarafından yakalandığında ellerinde hala isimlerini ve aşk mesajlarını kazımak için kullandıkları taşlar bulunuyordu. Ellerindeki taşları güvenliğe teslim etmek istemeyen şüpheliler daha sonra polisin çağrılmasıyla etkisiz hale getirildi. İkisinin de tutuklanmasının ardından olay hakkında geniş çaplı inceleme başlatıldı.

Ggantija Tapınağı, Malta’da şimdiye kadar bulunmuş olan en eski megalitik formda tapınak. Tapınağı restore etmek ve ziyaretçi merkezi oluşturmak için Avrupa Birliği tarafından sağlanan milyonlarca Euro harcanmıştı.

Malta'da 5500 Yıllık Tapınağa Aşk Mesajları Kazıyan Çift Tutuklandı

Anıtsal tapınağı görebilmek için her yıl çok sayıda turist bölgeye akın ediyor. Gozo adasının ana turist kaynağını bu tapınak oluşturuyor.


Times of Malta

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login