Malta’da Bir Kilisenin Altında Geç Orta Çağ’a Ait Şapel Bulundu

Malta’da 17. yüzyılda inşa edilen Madonna tal-Hniena kilisesinin altında muhtemelen Geç Orta Çağ’a tarihlenen bir şapelin kalıntıları bulundu.

17. yüzyıldan kalma Madonna Tal-Ħniena Kilisesi’nin zemininin altında bulunan şapelin kalıntıları. C: Cultural Heritage, Malta

Kalıntılar, Restorasyon Müdürlüğü ile birlikte Kültür Varlıkları Müfettişliği tarafından yapılan arkeolojik araştırmaların ilk aşamasında bulundu.

SCH (Kültür Varlıkları Müfettişliği), mevcut yer karolarının ve alttaki hazırlık katmanlarının kaldırılmasının, yeni barok kilisenin kapalı alanı içinde hayatta kalan daha eski bir yapıyı tanımlayan duvarların ortaya çıkarılmasına yol açtığını söyledi.

Madonna Tal-Ħniena, MS 1650’de Qrendi’de inşa edildi. Bakıma muhtaç hale geldikten sonra, 17. yüzyılın sonlarında tamamen restore edildi. Kötü duruma düştüğünde kutsallıktan çıkarılmasına rağmen, yerel halk aradan geçen yıllarda ibadet etmeye devam etti. Kilise, hastalık tedavileri ve gemi enkazı kurtarma gibi konularda ilahi müdahale için dini teklifler olarak işlev gören sunu resimleriyle dolu.

(Ayvalık’taki Tarihi Şapel, Defineciler Yüzünden Yıkıldı)

Ön bilgiler, yeni barok kilisenin aslında daha eski ve daha küçük bir şapelin (1500’ler öncesi/Geç Orta Çağ) üzerine inşa edildiğini gösteriyor. Burada daha eski, daha küçük bir yapının ayakta kalan duvarlarını ortaya çıkarıldı. Hatta bu yapının altında da daha eski arkeolojik kalıntılar bile bulundu, bu da sitenin Ortaçağ döneminden önce de kullanılmış olabileceğini düşündürüyor.

Bu araştırma aynı zamanda, Geç Orta Çağ şapelinin inşasından öncesine tarihlenen alanın potansiyel kullanımı hakkında önemli veriler sağlayacak.

Önümüzdeki aylarda, eski şapelin tarihini ve alanın şapel yapılmadan önceki kullanımını anlamaya yardımcı olacak kanıtların incelenmesini de içeren kazı sonrası çalışmalar başlayacak.


Independent. 21 Mayıs 2021.

Okan Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri mezunu. Politecnico di Milano Üniversitesi'nde Yapılı Çevre Yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login