Ayvalık’taki Tarihi Şapel, Defineciler Yüzünden Yıkıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası’da, Ai Dimitri Manastırı’nın 255 yıllık şapeli defineciler yüzünden yıkıldı.

Tarihi şapelin yıkıldıktan sonraki fotoğrafı.

Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksek Okulu Mimari Restorasyon Bölüm Başkanı Dr. öğretim üyesi Figen Erdoğdu, şapelin, definecilerin bölgede yaptığı kazılara dayanamayıp yıkıldığını söylüyor.

Erdoğdu şunları söyledi: “2018 yılında geldiğimizde şapelin içindeki Apsis’in önünde büyük defineci çukurları gördüm. Çok üzüldüm. Bugün acı bir haber aldım. Tamamen yapının yerle bir olması, duvarlarına kadar her şeyin paramparça olması beni çok üzdü.” diyor.

(2020 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Gazete Duvar’dan Serpil Kurtay’ın haberine göre, Ayvalık Tabiat Platformu şapelin kurtarılması için imza kampanyası başlatmış ve CİMER’e dilekçeler gönderilmişti.

Tarihi şapelin yıkılmadan önceki fotoğrafı.

Dilekçelerde, doğal sit alanında ve korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli şapelin gün geçtikçe harap olduğu, duvarlarının her geçen gün yıkıldığı, taşlarının yok olduğu, belirsiz kişilerle farklı alanlarda kullanılmak üzere alındığı ve eski eserin tahrip edildiğinin belirtildiği vurgulanmıştı.

Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında dilekçelere verilen cevapta, konuyla ilgili gerekli bilgi ve belgelerin Ayvalık Belediye Başkanlığı’ndan istendiği belirtilmişti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login