Peru’da Kurban Edilmiş 76 Çocuk Daha Bulundu

Peru’nun Huanchaco bölgesinde, yüzyıllar önce kurban edilerek gömülmüş çocukların sayısı, yeni bulunanlarla beraber 302’ye çıktı.

Alandaki en ilginç mezar, oturarak başbaşa vermiş şekilde gömülen beş kadının mezarıydı. C: Pahuan

Peru’nun Trujillo ilindeki Huanchaco bölgesinde, kurban edilmiş 76 çocuk mezarı keşfedildi. Böylece 450 yıldan fazla bir süre içinde gerçekleşen toplam altı farklı “çocuk kurban etme olayı” gerçekleştiği anlaşılıyor.

Mezarlar, Huanchaco bölgesinde bulunan Pampa La Cruz arkeolojik alanında ortaya çıkarıldı. Huanchaco Arkeoloji Programı (Pahuan) başkanı Gabriel Prieto, şimdiye kadar bulunan kanıtlar üzerinde yapılan 80 radyokarbon tarihleme analizinin sonuçlarının, bizi bu tezi sonuçlandırmaya yönlendirdiğini söylüyor.

(İlgili: Peru’da Bilinen En Büyük Çocuk Mezarlığı Bulundu)

Buna ek olarak, Chimu toplumunun ortaya çıkışı ve gelişimi sırasındaki önemli anlarla ilişkili, MS 1050 ile 1500 arasına tarihlenen altı farklı kurban olayı olduğu anlaşıldı.

Bu sezon süren kazılarda 76 çocuk mezarı daha bulundu. C: Pahuan

Huanchaco’da doğan Prieto, bu yıl Temmuz-Ağustos ayları arasında gerçekleştirilen son kazı sürecinde 76 yeni çocuk mezarının bulunduğunu söylüyor. Bu mezarların 25’i Höyük I’de, 51’i ise Höyük II’de ortaya çıkarıldı.

Söz konusu alanda bugüne kadar toplam 302 çocuğa ait kalıntılar gün yüzüne çıkarıldı.

En sıra dışı mezar Höyük I’de bulundu. Bu mezar, bir tür çember şeklinde baş başa oturan beş kadına aitti. Yapılacak analizlerin, bu düzenlemenin anlamını belirleyeceği umuluyor.

450 yıllık bir zaman diliminde çocuk kurban etme olayının defalarca tekrarlandığı anlaşıldı. C: Pahuan

Florida Üniversitesi’nde de araştırmacı olan arkeolog Prieto, en erken kurban olayının MS 1200 yılından önce, yaklaşık 1050 ile 1100 yılları arasında gerçekleştiğine ve Höyük I’de bulunduğuna dikkat çekiyor.

Bu alanda gömülen çocukların ortak bir yanı vardı: vücutları ayakları doğuya, başları batıya bakacak şekilde yerleştirilmişlerdi. Yani, o döneme ait tüm bedenlerde görülen bir model olan denize sırtlarını dönmüş vaziyette gömülmüşlerdi.


Andina. 22 Eylül 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login