Peru’da Bilinen En Büyük Çocuk Mezarlığı Bulundu

Peru’nun kuzeyindeki bir kıyı çölünde, yüzlerce yıl önce büyük bir kurban ayininde katledilmiş ve gömülmüş 227 çocuğun iskelet kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Çocukların El Nino fenomenini durdurmak için kurban edildiği düşünülüyor. C: Programa Arqueologico Huanchaco

Bölgede bir yıldan uzun süredir kazı yapan araştırmacılara göre, bu bulgu dünyadaki en büyük çocuk mezarlık alanını temsil ediyor ve şu ana kadar keşfedilen cesetler buzdağının görünen ucu olabilir.

Kazı başkanı Feren Castillo, “nereyi kazarsak başka bir tane daha buluyoruz.” diyor.

(Peru’da Kalpleri Çıkarılarak Kurban Edilen 140 Çocuk Bulundu)

Muhtemelen 600 ila 800 yıl önce öldürülmüş olan çocukların bedenleri, günümüzde Peru’nun Huanchaco kasabasında denize dönük olarak gömülmüş bulundu. Burası bir zamanlar Kolombiya öncesi Chimú kültürünün tercih ettiği bir limandı.

Peru’da yüzlerce yıl önce kurban edilen çocuklardan birinin kalıntıları. C: Luis Puell/Andina

Chimu uygarlığı, yaklaşık olarak 900 yıllarında ortaya çıkan ve Peru’nun kuzey sahilinde 1475 civarında İnka İmparatorluğu tarafından fethedilene kadar varlığını sürdüren bir toplumdu.

Huanchaco’daki çocuklar öldüklerinde 4 ila 14 yaşları arasındaydı ve bazılarının vücutlarında hala cilt ve saç izleri var.

(Peru’daki Topluma Çocuklarını Kurban Ettiren Şey Neydi?)

Sahanın konumu ve cesetlerin yağışlı havalarda gömüldüğüne dair kanıtlar göz önüne alındığında, Castillo, çocukların ölümcül fırtına ve kasırgalara yol açabilecek yarı-yıllık bir iklim döngüsü olan El Niño fenomenini kontrol eden tanrılara armağan olarak öldürüldüklerini söylüyor.

Arkeologların dünyanın en büyük çocuk kurban mezarlığı olarak adlandırdığı yerde, en az 227 erkek ve kız (4 ila 14 yaş arası) çocuk bulundu. Kalıntıları yaklaşık 600 ila 800 yıl öncesine ait. C: Ernesto Arias/EPA

Benzer bir hava kaynaklı kurban etme olayı, 2018 yılında 140 çocuğun kalıntılarının bulunduğu Huanchaquito’daki Chimú bölgesinde de meydana gelmiş olabilir. Öldüklerinde 5-14 yaşları arasında olan bu çocuklar, göğüsleri kesik olarak bulundu ve bazı durumlarda kalpleri çıkarılmıştı.

Araştırmacılar, bu mezarlığın yakınında kurban edilmiş 200 lamanın kalıntılarını buldu. O zamanlar, o bölge dünyadaki en büyük çocuk mezarlığı olarak kabul ediliyordu.


Live Science. 31 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login