Pompeii’de Roma Öncesi Döneme Tarihlenen Mezar Bulundu

Pompeii’de bulunan nadir bir Roma öncesi döneme ait mezar, MÖ 4. yüzyılda şehirdeki yaşama ışık tutuyor. Mezar güney İtalya’da yaşamış ve Romalılara karşı savaşmış İtalik bir halk olan Samnitlerin zamanına tarihleniyor. Mezar kazılar sırasında şans eseri bulundu.

Mezarda bulunan amforalar

Napoli Jean Bèrard Merkezi’nden arkeologlar bu yıl çok iyi korunmuş bir çanak çömlek atölyesi de olmak üzere birçok başka keşifte de  bulundu. Fakat mezarın keşfi çok daha şaşırtıcı oldu.

Pompeii Arkeoloji Müdürü Massimo Osanna “Bu çok istisnai bir keşif, çünkü hakkında çok az şey bildiğimiz Roma-öncesi döneme ait şehire ışık tutuyor” diyor.

Mezarda yetişkin bir kadının kalıntıları bulundu. Mezar 2,000 yıl boyunca hasar görmemiş ya da açılmamış.

Araştırmalar, Romalıların mezarın varlığından haberdar olduğunu, ve mezarı bozmayıp üstüne herhangi bir şey de inşa etmediğini düşündürüyor.

Mezarın içinde bulunanlar, Samnitler döneminde şehrin tarihi hakkında faydalı bilgiler sağlayacak.

Mezardaki yetişkin kadın bir grup amforayla birlikte gömülmüş. Bu amforaların İtalya’nın başka bölgelerinden gelmiş olması, Pompeii’deki Samnitler ve İtalya’dali diğer gruplar arasındaki ticaretin kapsamını ortaya çıkarıyor.

Amforaların içerikleri gelecek haftalarda incelenecek, fakat içlerinde şarap, yiyecek, ve kozmetik ürünleri olduğu düşünülüyor.

Osanna yaptığı açıklamada “Mezar hediyeleri bize Samnit toplumunda kadınları yeri konusunda birçok bilgi ve bu konuya dair sosyal bir anlayış sağlayabilir” diyor.

Mezarın çevresindeki bölge de, çevrede başka mezarların olup olmadığını anlayabilmek için kazılacak. Osanna’nın da açıkladığı gibi “Mezarlar genelde tek başlarına bulunmuyor.”

Fakat diğer mezarların varlığı da kesin değil, çünkü II. Dünya Savaşı sırasında, Pompeii’de bu mezarın bulunduğu bölge ağır şekilde bombalanmıştı.

Osanna “Bu mezarın kurtulmuş olması bir mucize, fakat Pompeii’nin daha verecek bir çok hediyesi olduğuna eminim” diyor.

The Local İtalya
Görseller: Pompeii Arkeolojik Alanı Basın Ofisi

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login