Peru’da 3.000 Yıl Önce Yaşamış Bir Dini Liderin Mezarı Bulundu

Arkeologlar, Peru’nun kuzeyinde seramik çömleklerle gömülmüş 3.000 yıllık bir rahip mezarını ortaya çıkardı.

Peru’nun Pacopampa kentinde Ağustos 2023’te keşfedilen 3.000 yıllık mezar.

Arkeolog Juan Pablo Villanueva, “Lima’nın 900 kilometre kuzeyindeki Cajamarca bölgesindeki Pacopampa arkeoloji alanında 3.000 yıllık bir kişinin mezarını keşfettik.” diyor.

“Kendisi And Dağları’nda bir dizi adakla birlikte gömülen ilk rahiplerden biri ve mezar bağlamı oldukça sağlam.”

(İlgili: Maya Piramidinde Uzun Kafatasları ve Kesilmiş Kafalar Bulundu)

Alt uzuvları kısmen bükülmüş olan gövde, güneyden kuzeye doğru gömülmüştü. Mezarın batı tarafında küçük küresel seramik kaseler, oyma kemik spatula ve diğer eserler vardı.

Mezarda ayrıca biri antropomorfik yüz desenli, diğeri jaguar desenli iki mühür de bulundu.

Dini liderle birlikte gömülü bulunan iki mühür. C: Ministry of Culture of Peru

İskelet ve adaklar en az altı kat kül ve toprakla kaplanmıştı. Mezar daire şeklindeydi ve çapı üç metreydi, derinliği ise bir metreydi.

Proje lideri Yuji Seki, mezarın büyük boyutunun (yaklaşık iki metre çapında ve bir metre derinliğinde) ve vücudunun bir yarısı uzunlamasına, ayakları ise çapraz halde yüzüstü yatan cesedin pozisyonunun “çok tuhaf” olduğunu söylüyor.

İskelet ayrıca And yerlileri tarafından pelerin ve pançoları tutmak için kullanılan büyük bir iğne olan tupu şeklinde bir kemikle birlikte bulundu.

Güçlü liderler

18 yıldır bölgede çalışan arkeolog Yuji Seki, “Buluntu son derece önemli çünkü kendisi ülkenin kuzey And Dağları’ndaki tapınakları kontrol etmeye başlayan ilk rahiplerden biri.” diyor.

Araştırmacılar rahibin MÖ 1000 civarında yaşadığını tahmin ediyor.

Mezarda süslü çanak çömlek parçaları da bulundu. C: Ministry of Culture of Peru

Seki, bulgunun çok uzun zaman önce bile And Dağları’nda güçlü liderlerin ortaya çıktığını göstermeye yardımcı olduğunu söylüyor.

“Bu kişi bir erkek olmasına rağmen mezar bağlamı oldukça tuhaf. Sanırım yaşadığı dönemde bir liderdi.”

Eylül 2022’de aynı arkeolog grubu, deniz kabuklarından yapılmış müzik aletleriyle birlikte gömülen, “Pututos Rahibi” adını verdikleri bir adamın 3.000 yıldan daha eski mezarını keşfetmişti. Pututolar, eski Peru sakinlerinin trompet benzeri sesler çıkarmak için kullanmış olabileceği deniz kabuklarıydı.

2.500 metre yükseklikteki Pacopampa arkeolojik alanı, oyulmuş ve cilalanmış taşlardan yapılmış dokuz anıtsal tören yapısını içeriyor.

Aynı bölgede bulunan diğer mezarlar arasında 2009 yılında bulunan “Pacopampa Leydisi” ve 2015 yılında keşfedilen iki “Jaguar Yılan rahibi” yer alıyor. Bunların MÖ 700 ila 600 yıllarına ait oldukları tahmin ediliyor.


AFP. 28 Ağustos 2023.

Reuters. 27 Ağustos 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login