Atina’da Tapınak Şeklinde 2.400 Yıllık Mezar Anıtı Bulundu

Atina’daki inşaat kazısı sırasında, bir kadın ve hizmetçisinin başsız heykellerini barındıran 2.400 yıllık mezar anıtı bulundu.

C: Greek Ministry of Culture and Sports

Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı, yaptığı açıklamada, MÖ 4. yüzyıla tarihlenen iki heykelin, Atina’nın doğusunda Paiania’da bir belediye binası inşaatı öncesinde ortaya çıkarılan, beyaz mermer bir anıtın parçaları olduğunu duyurdu.

Açıklamada, kadın heykelinin süslü bir sandalyede otururken, hizmetçisinin de ayakta dururken tasvir edildiği belirtiliyor. Bu anıtın, oturan kadının mezarını işaret ettiği düşünülüyor.

(Hırvatistan’daki Bir Mezarda Antik Yunan Miğferi Bulundu)

Sağda, ölen kadın ince işçilikli bir tabureye oturmuş, ayakları ise alçak bir ayak dayama yerinin üzerine yerleştirilmiş. Şeffaf bir İyonik tunik ve himation giymiş. Solda, onun önünde hizmetçisi üzgün bir şekilde başını sol eline yaslayarak durur vaziyette tasvir edilmiş.

Mezar anıtı parçalanmış ve ikiye bölünmüş şekilde bulundu. C: Greek Ministry of Culture and Sports

Açıklamaya göre, mermer mezar anıtı, Markopoulo Mesogaias’taki Kutsal Agia Paraskevi Tapınağı’nda ve Atina’daki Kerameikos mezarlığında bulunan benzer örneklerle birlikte, MÖ 4. yüzyıla ait tipik mezar özelliklerini barındırıyor.

Klasik arkeoloji profesörü Olga Palagia, “A companion to Greek Architecture” ( John Wiley & Sons, 2016) adlı kitabında, zamanın tipik mezar anıtlarının, aileleri veya köleleriyle birlikte ölü efendileri ve metresleri tasvir ederken, çocukların mezar taşlarının evcil hayvanlarıyla birlikte tasvir edildiğini belirtiyor.

Birbirine bakan gerçek boyutlu iki kadın figürü tasvir edilmiş. C: Greek Ministry of Culture and Sports

Bakanlığın yaptığı açıklamada, bu heykellerde neden kadınların başsız gösterildiği açıklanmıyor. Ancak antik anıt, parçalar halinde bulundu. Palagia’ya göre mezar anıtları tipik olarak ideal yüzleri tasvir ediyordu, bu yüzden heykellerin başları, mezarda yatan kişilerin yüzleri ile aynı hatları taşımıyor.

Bunun gibi lüks mezar anıtları MÖ 317’de yasaklandı. Bu yasaklamayı, dönemin Atina valisi Phaleronlu Demetrios koydu. Dolayısıyla yeni keşfedilen anıt, bu tarihten öncesinde yapılmış olmalı.

Açıklamada, anıtın bakım ve koruma amacıyla Yunanistan ‘ın Brauron Arkeoloji Müzesine götürüldüğü belirtildi.


Live Science. 29 Ocak 2021.

Okan Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri mezunu. Politecnico di Milano Üniversitesi'nde Yapılı Çevre Yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login