Çin’de Köylüler Tarafından Tesadüfen Mezarlık Bulundu

Köylüler, Güneybatı Çin’in Sichuan kentinde, tesadüfen yaklaşık 1000 yıllık antik bir mezarlık buldu.

Lu olarak adlandırılan bölgedeki köylülerin anlattığına göre, arka bahçelerinde bir takım işler için kazı yaparken çok sayıda oyma mezar taşı ortaya çıktı. Yaklaşık 200 oyma mezar taşı bulunan alandan çıkartılan mezar taşlarının en büyüğünün 800 kilo ağırlıkta olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar daha önceki dönemlerde soyulduğunu düşündükleri mezarların yine de fazla tahrip olmadığını ve mezarlığın içindeki oyma eserlere ve oyma stiline bakıldığında mezarın Song Hanedanlığı (MS. 960 – 1279) dönemine tarihlendirilebileceğini söylüyor.

Alanda çalışmalar yürüten arkeologlar “Mezar oldukça iyi korunmuş. Ayrıca mezarlık Song dönemi ahşap mimari tarzını yansıtmakta. Savaşçılar ve çiçekler ile dekore edilmiş mezar kapıları Song insanlarının hayat tarzlarının önemli bir yansıması. Mezarın her iki tarafının da aynı olması, mezarın bir çift için yapılmış olabileceğini gösteriyor.” diyor.

Mezar her ne soyguncular tarafından çok fazla tahrip edilmiş olmasa da, mezar sahipleri hakkında bilgi sahibi olmanın zor olduğu belirtiliyor. Mezarlıkta yürütülen çalışmalarda Lu İlçe Müzesi’ne 200’den fazla mezar taşı gönderildi.

Araştırmacılar kazılar sırasında bulunan eserlerin, çok iyi bir işçiliğe belirtisi gösterdiğini ve eserlerin önemli bir estetik değere sahip olduğunu söylüyor.


en.people.cn

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login