Mısır’da Nakada Kültürüne Ait Mezarlar Keşfedildi

Nil Deltası’nda yer alan Dekahliye’de, Marek Chlodnicki liderliğindeki Polonyalı kazı ekibi Hanedanlık Öncesi Dönem’e ait 4 adet mezarı gün ışığına çıkardı.

nakada mezarları

Mısır’ın Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, bu dört mezarın üç tanesinin çok bakımsız durumda olduğunu belirtirken, mezarların içerisinde çocuk kalıntılarının bulunduğunu ifade etti. Öte yandan, dördüncü mezarın diğer mezarlara kıyasla daha iyi muhafaza edilmiş olduğu ve Nakada IIIC2 Dönemi’ne (M.Ö. 3000-2900) tarihlendirildiği belirtiliyor.

Bakan Eldamaty, mezarın 2 odalı küçük bir mastaba (ölülerin anısına, mezarın hemen üstüne kurulan tepesi düz odacık) olduğunu belirtti. En güneydeki mezar içerisinde 43 kil çömlek bulunuyor; bunların içinde bira kavanozları, kaseler, ayrıca farklı şekilde ve boylarda 26 taş kap bulunuyor. Defnedilen kişiye ait eşya koleksiyonu içerisinde, 180 adet küçük akik boncuk da bulunuyor.

Eski Eserler Bakanlığı, Antik Mısır Eserleri Başkanı Mahmoud Afifi, en önemli keşfin ise bira üretimi yapıldığına işaret eden iki fıçıya ait kalıntılar olduğunu dile getirdi. Bu fıçı kalıntılarının etrafının birden fazla kil katmanı ile çevrelendiği ve hemen yanında ocak ayaklıkları da bulunduğu ifade ediliyor.

Polonyalı kazı ekibinin lideri Marek Chlodnicki, Nakada III (Naqada) Dönemi’ne ait bu mastabanın doğusunda ve kuzeyindeki kum yığınları içerisinde iki büyük yapıya ait kalıntıların da keşfedildiğini belirtti. Bu yapıların ilki, kalın duvarları ve geniş bir avlusu olan, ayrıca bu geniş avlusunun doğusunda sıralanmış odaları bulunan dikdörtgen biçiminde bir yapı. Bu yapının Nakada IIIA1 Dönemi’nde inşa edildiği belirtiliyor.

Diğer yapı ise, Birinci Hanedanlık Dönemi’nin ikinci yarısında inşa edildiği öne sürülen yuvarlak bir yapı. Chlodnicki, bu yuvarlak yapının, çift katlı balçık tuğlalardan yapılmış, her biri 95 cm kalınlıktaki duvarlardan oluştuğunu ve 7 metre çapında bir iç kısmı olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, bu yuvarlak yapının hemen yakınında, üzerinde hiyeroglifler bulunan büyük bir seramik pul keşfedildiği de verilen bilgiler arasında.

Ahram online

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login