Isparta’daki İlkokulun Deposunda Tarihi Mezar Taşları Bulundu

Isparta’da bir ilkokul’un deposunda temizlik yapan belediye ekipleri, tarihi eser niteliğinde 13 mezar taşı buldu.

Isparta’nın Eğirdir İlçesi’nde belediye ekipleri bir ilkokulun giriş katındaki depoda temizlik yaparken bulunan 13 tarihi mezar taşı Isparta Müzesi’ne teslim edildi. Mezar taşlarının sekiz tanesinin Helenistik döneme, diğerlerinin İslami dönemlere ait olduğu düşünülüyor.

Eğirdir Belediyesi ekipleri, geçen ay Muazzez ve Yaşar Şapçı İlkokulu’nun giriş katındaki deponun temizlenmesi sırasında tarihi nitelikte 13 parça eser buldu. En eskisi 2.000 yıllık olduğu düşünülen 8’i Helenistik dönem, diğerleri İslami döneme ait mezar taşı olduğu belirlenen eserler belediye yetkililerince Isparta Müze Müdürlüğü yetkilerine teslim edildi.

Müzeye teslim edildi

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, temizlik çalışmaları sırasında bulunan tarihi eserlerin belediye deposunda muhafaza edilerek kaymakamlığa durumun haber verildiğini söyledi. Bunun sonrasında dün Isparta Müze Müdürlüğü’nden gelen görevlilere eserlerin teslim edildiğini aktaran Şengöl;

“Nuri Güngör’ün Eğirdir Ansiklopedisi kitabında müze başlıklı kısmında bu tarihi envanterler hakkında açıklama yapmaktadır. Eğirdir, tarihin beşiği olmuş, medeniyetlere ışık tutan bir ilçedir. Her köşesi tarih kokan Eğirdir’imizde tarihi kalıntılara da rastlamak mümkündür. Önemli olan tarihi kalıntıların yaşatılmasıdır. Belediye olarak üzerimize düşen görevi yaptık ve tarihi eserleri kaymakamlığımız aracılığı ile müzeye bildirdik. Müzeden gelen yetkililere de 13 tarihi eseri teslim etmiş olduk” dedi.


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login