Dolmabahçe’nin Mimarının Mezar Taşı Belediye’den Çıktı

İstanbul’da Gümüşsuyu Askeri Hastanesi, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Valide Sultan Cami gibi birçok önemli tarihi yapının mimarı, Balyan Ailesi üyelerinden Garabet Balyan’ın kayıp mezar taşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal’daki şantiyesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uzun yıllardır kullandığı şantiyedeki yapıların yıkılması ile binaların arasında bir mezar taşı bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda bu mezar taşının Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Garabet Balyan’a ait olduğu ortaya çıktı. Bölgede aynı zamanda Ermenice yazılar bulunan başka mezar taşları ve kitabeler de bulundu.

Hrant Dink Vakfı’nın, 2012 Beyannamesi: İstanbul Ermeni Vakıflarının El Konulan Mülkleri başlıklı proje çalışmasına göre, Ermenilere ait gasp edilmiş iki adet mezarlık bulunuyor. Bunlardan biri bugünkü Abbasağa Parkı, diğeri ise Barbaros bulvarı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply