İspanya’da Bir Bar Yenilenirken İslami Hamam Bulundu

Muvahhidler döneminden kalma göz kamaştırıcı geometrik motifler, şehir barının yenilenmesi sırasında keşfedildi.

Hamam, Sevilla’nın kalbindeki popüler bir tapas barda keşfedildi. C: Paco Puentes / El Pais

Göz kamaştırıcı geometrik motifler ve sekiz köşeli yıldız şeklindeki çatı pencereleriyle dolu, muhteşem bir şekilde dekore edilmiş 12. yüzyıl İslami hamamı, güney İspanya’nın kalbindeki Sevilla’da, popüler bir tapas barın duvarlarından ve tonozlu tavanlarından beklenmedik bir şekilde ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yaz, Cervercería Giralda’nın sahipleri, uzun süredir ertelenen onarım ve bakım işlemlerini başlatmak için yerel yol çalışmalarından ve koronavirüs salgınından yararlanmaya karar verdiler.

(İspanya’da 400 İslami Mezar Bulundu)

Yerel efsane ve tuhaf tarihi bir belgenin, alanın bir zamanlar eski bir hamam olabileceğini öne sürmesine rağmen, çoğu kişi, Giralda’nın retro görünümünün, 1920’lerin başında mimar Vicente Traver’in üzerine bar ve oteli inşa ettiği neo-mudéjar’a veya İslami canlanma tarzına bağlı olduğunu varsaymıştı.

Giralda’nın dört ortak sahibinden biri olan Antonio Castro, “Burada hamam olduğu söylendi, ancak tüm tarihçiler ikna olmadı.” diyor.

“Bazı işler yapıyorduk ve içeriye bir arkeolog getirdik ve hamamlar böyle keşfedildi.”

Sevilla’da keşfedilen hamam. C: Álvaro Jiménez

Arkeolog Álvaro Jiménez söylentileri biliyordu. Ama diğerleri gibi o da bunun hayal ürünü olduğunu varsaymıştı. Ancak geçen Temmuz ayında bir gün ekip, tavanı kaplayan sıvayı nazikçe sökerken sekiz köşeli yıldız şeklinde bir çatı penceresi ortaya çıktı.

Jiménez, “Çatı pencerelerinden birini görür görmez, ne olduğunu anladık; Hamamdan başka bir şey olamazdı. Sonrasında ortaya çıkarmak için sadece çatı pencerelerinin düzenini takip etmeliydik.”

Çalışmalar kısa süre sonra, Muvahhid halifeliğinin şu anda İspanya ve Portekiz’in büyük bir kısmının yanı sıra, kuzey Afrika’nın büyük bir bölümünü yönettiği 12. yüzyıla dayanan zarif bir tasarımı ortaya çıkardı.

Arkeolog, “Dekorasyon açısından bakıldığında, bu hamamlar İber yarımadasında bilinen hamamlar arasında en iyi derecede korunmuş dekorasyona sahip.” diyor.

“Kesinlikle buradaki her şey dekore edilmiş ve neyse ki günümüze ulaşmış. Arka planda geometrik çizgiler, daireler ve karelerle oyulmuş beyaz kireç harcı var. Üstüne sekiz köşeli yıldızların kırmızı aşı boyası resimleri ve sekiz yapraklı sırlı rozetler var. Bu iki tasarım, tavan penceresi deliklerinin farklı geometrik şekillerine dönüşümlü ve iç içe geçerek uyum sağlıyor.”

Ortaya çıkarılan detay ve dekorasyon. C: Álvaro Jiménez

Altındaki kırmızı boyayı açığa çıkarmak için hala sıkı bir çalışma gerekiyor ancak, hamam-bar artık onarıldı ve Giralda, iki veya üç hafta içinde bir kez daha kapılarını açılacak.

Yapıyı farklı şeylerin birbirine uyumu olarak tanımlayan Jiménez, hamamın ve barın “yeniden doğduğunu ve harika bir şeye dönüştüğünü” söylüyor. “Doğru insanlar, doğru zaman ve biraz da şans işiydi.

Castro ve ortakları, Giralda’nın uzun tarihinde yeni bir sayfa açmayı dört gözle bekliyorlar.

Castro, “Bu daha önceleri oldukça iyi bilinen bir bardı ama artık insanlar gelip 12. yüzyıldan kalma bir hamam olan bir barda bir bira veya bir kadeh şarap içebilecekler. 1920’lerde mimarın hamamlara saygı duyması iyi bir şey – bir başkası her şeyi atmış olabilirdi, bu yüzden ona minnettarız.” diyor.


The Guardian. 18 Şubat 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login