Eskişehir’deki Kanlıtaş Kazılarında Mermer Bilezik Atölyesi Bulundu

Eskişehir’in İnönü ilçesinde yer alan Kanlıtaş Höyüğü’nde yaklaşık 8.000 yıllık mermer bilezik atölyeleri bulundu.

Eskişehir'deki Kanlıtaş Kazılarında Mermer Bilezik Atölyesi Bulundu

Eskişehir’in İnönü ilçesi yakınlarındaki milattan önce 6. bin yıla tarihlenen Kanlıtaş Höyüğü’nde bulunan Anadolu’nun en eski atölyelerinde manyezitten el aletleriyle mermer bilezikler imal edildiği belirlendi.

Kazı ekibi başkanı ve Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan yaptığı açıklamada, höyükteki çalışmalara 2008-2009 yılında yüzey araştırmasıyla başladıklarını, Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin desteğiyle 2013’te bölgede kazı yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurup çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Türkcan; “Milattan önce 6 bine ait yerleşmeleri, Batı Anadolu’da bulmak nadirdir. Anadolu’da bilinen birçok höyükten çok farklı. Kaya üstü bir yerleşme görüyoruz. Kanlıtaş Höyüğü’nün içinde bulunduğu ve Eskişehir’e ait bu kültüre ‘Porsuk kültürü’ deniliyor. Bu kültürün, eski Yugoslavya topraklarından çok gelişkin ve büyük olan Vinça kültürünün öncüsü olduğu ortaya atılmıştı. Yaptığımız çalışmalar, tarihlendirmeler ve burada bulduğumuz malzemeler arasındaki benzerlikler, Kanlıtaş Höyüğü’nün Balkanlardaki Vinça kültürünün öncüsü olduğunu gösteriyor.” dedi.

Höyüğün içinde birçok ocak bulduklarına işaret eden Türkcan, Kanlıtaş Höyüğü’nün mermer bilezik üretim merkezi olarak da kullanıldığını söyledi.

Türkcan sözlerine şöyle devam etti:

“Mermer bilezik ticaretinin de yapıldığını tahmin ediyoruz. Atölyeler ve mermer bilezik yapmakta kullanılan alet setlerini bulduk. Söz konusu alet setlerinin örneklerine Anadolu’da rastlamak çok zor. Anadolu coğrafyasında böyle bir mermer bilezik atölyesi örneği yok. Burası Batı Anadolu’nun bilinen en eski yerleşmesi ve Anadolu’nun en eski atölyelerinden biri. Burada ciddi bir üretim ve zanaatkarlık görülüyor. Bilezikler adeta tornadan çıkmış kalitede. Buradaki üretimin Batı Anadolu’da başka yerleşmelere de taşındığını gördük.Kanlıtaş Höyüğü’ndeki atölyelerde çalışan insanlar, üretim için bölgede 6 kilometre çapındaki bütün kaynakları adeta sömürmüş. Ciddi taş kaynaklarını bulunması yerleşimin önemli göstergelerinden. Manyezitten yapılmış taş aletler var.Mermer bilezikleri özellikle manyezit aletlerle yapmışlar.”


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login