Kazakistan’da Piramit Şekilli 3000 Yıllık Bir Mezar Bulundu

Kazakistan’ın Karaganda bölgesinde, 3000 yıllık olduğu düşünülen ve Begaz-Dandibay kültürüne ait piramit şekilli bir mezar bulundu.

A Bronze Era pyramid found in Kazakhstan

Araştırmacılardan Viktor Novozhenov Facebook sayfasında yaptığı açıklamada “Anıtın inşasına bakarak, bu mezarın 3000 yılı aşkın bir süre önce  yerel bir çeşit ‘Firavun’ – yani Geç Bronz Çağı’nın güçlü yerel kabilelerinden birinin kralı ya da lideri için yapıldığını düşünebiliriz” diyor.

Novozhenov “Bu hafta içinde mezarın iç kısmını inceleyeceğiz. Bulduğumuz her şey Karaganda Arkeoloji Müzesi’ne gönderilecek” diyor.

Novozhenov, Karaganda şehrinin yakınlarındaki Saryarka steplerinde bulunan yapının, aynı bölgede MÖ 12. – 8. yüzyıllar arasında Begaz-Dandibay kültürü tarafından yapılan mezar yapılara benzediğini söylüyor. Fakat Novozhenov yapının basamaklı olmasının, bu kültüre ait yapılardan oldukça farklı olduğunu da ekliyor.

Novozhenov’a göre Begazinskaya (ya da Begazin) Piramidi, aynı döneme tarihlenen ünlü Mısır piramitlerini, ve özellikle Firavun Djoser’in benzer şekilde yapılmış Basamaklı Piramit’ini çağrıştırıyor.

Novozhenov “sansayonel” olarak tanımladığı keşif aslında geçen sene yapılmasına rağmen, bir takım testlerin sonuçları beklendiği için bugüne kadar açıklanmadı. Novozhenov “Bu ekibimizin ikinci sezonu. Çalışmalarımız son hızda devam ediyor” diyor.

Arkeolog Viktor Varfolomeev ise keşfin Karaganda’da, Talda Nehri’nin sağ kıyıısnd ayapıldığını söyledi. Tüm mezar yapısında farklı zamanlara tarihlenen en az 27 yapı kalıntısı bulunuyor. Bu yapılardan en büyüğünün 5 kat taş basamağı bulunuyor. Mezar odasının çapı 7 m’nin biraz üstünde. 

Sputnik’e konuşan Saryanskiy Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırma ekibi başkanı İgor Kukuşin de, “Kazakistan’da ilk kez rastlanılan bu yapı, piramit benzeri, basamaklı bir yapıya sahip. Bronz Çağı’nın son dönemlerinde yaşayan Begaz-Dandibay topluluğuyla ilişkilendirilen bu yapılardan az sayıda mevcut, ancak hiçbiri buna benzemiyor” ifadelerini kullandı.

Kukuşin, “Bu mezar kesinlikle kral veya bir lider gibi üst düzey birine ait. Gerçekten çok ilginç bir yapı, duvarları basamak basamak yükseliyor” dedi.

Begaz-Dandibay kültürüne ait ünlü mezarlar, Orta Kazakistan’ın vadilerinde bulunuyor.


News.mail.ru, Sputnik Türkiye, Viktor Novozhenov’un kişisel facebook sayfası. 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login