Kazakistan’da 4.000 Yıllık Sarılan Çift Mezarı Bulundu

Kazakistan’daki bir mezarda, 4.000 yıl önce ölen ve yüz yüze gömülmüş bir kadın ve erkeğin iskeletleri keşfedildi.

Genç bir erkek ve kadının iskeleti, Kazakistan’da yaklaşık 4.000 yıl öncesine dayanan bir mezarda birbirlerine bakacak şekilde gömülmüş olarak bulundu. C: Karaganda regional government

Arkeologlar söz konusu mezarı, insan ve at kalıntılarına sahip eski bir mezarlıkta keşfettiler. Bir kadın ve erkeğin gömülü olduğu mezarda, bazıları altından yapılmış takılar, bıçaklar, çömlekler ve boncukları içeren çeşitli mezar eşyaları ortaya çıkartıldı.

Mezarın yanında ise at kalıntıları bulundu.

Altın bileklik. Mezardaki takıların çeşitliliği, bu olası çiftin zenginliğini ortaya koyuyor.

Basında çıkan bazı haberlerde, arkeologların bu mezarın yakınında bir de rahibe mezarı bulduğu iddia edilse de, arkeologlar ifadelerinde bundan söz etmedi.

Yapılan açıklamada mezardaki çiftin genç olduğu belirtilse de, yaş aralığı hakkında bir bilgi verilmedi.

(Kazakistan’da Sakalara Ait Kraliyet Mücevherleri Bulundu)

Çiftle birlikte gömülü çeşitli eserler bulundu. Bu eserin ne için kullanıldığı belli değil.

Kadın ve erkeğin nasıl öldüğü veya birbirleriyle olan ilişkilerinin nasıl olduğu tam olarak belli değil.

Zengin mezar eşyaları, kadın ve erkeğin varlıklı ailelerden geldiğini gösteriyor. Kazakistan’ın diğer bölgelerinde bulunan arkeolojik kalıntılar, bu çiftin, bölgede sık sık çatışma ve savaşların yaşandığı bir zamanda yaşadığını gösteriyor.

Mezarlıkta bulunan tüm kemiklerin kazılması, tanımlanması ve analiz edilmesi zaman alacak.

Mezarlıktaki arkeolojik kazılar ve bulguların incelenmesi devam ediyor. Arkeolojik ekip, Karaganda Devlet Üniversitesi, Saryarka Arkeoloji Enstitüsü’nde arkeoloji profesörü Igor Kukushkin tarafından yönetiliyor.

2016 yılında Kazakistan’ın Karaganda bölgesinde, 3000 yıllık olduğu düşünülen ve Begaz-Dandibay kültürüne ait piramit şekilli bir mezar bulunmuştu.


Live Science. 1 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login