Kazakistan’da Sakalara Ait Kraliyet Mücevherleri Bulundu

Doğu Kazakistan’ın uzak dağlarında yer alan bir mezar höyüğünde 2800 yıllık kraliyet mücevherleri bulundu.

C: east2west news

Arkeologlar uzak Tarbagatay dağlarındaki bir mezar höyüğünde, yaklaşık 3.000 altın ve değerli nesneler ortaya çıkardı.

(Kazakistan’da 2.800 Yıllık Altın Elbiseli Adam Bulundu)

Eşsiz olarak nitelendirilen eserlerin, MÖ 8. yüzyılda Orta Asya’nın yönetimini elinde tutan Saka halkının kraliyet veya seçkin üyelerine ait olduğuna inanılıyor.

C: east2west news

Buluntular arasında çan şeklinde küpeler, perçinli altın tabaklar, plaklar, zincirler ve değerli taşlarla yapılmış bir kolye yer alıyor.

Mezarda bulunan ve giysilerde kullanılan altın boncuk süslemeler, sofistike mikro lehimleme teknikleri kullanılarak yapılmış. Bu materyaller dönem için mücevherat yapımı becerilerinin istisnai bir seviyede olduğunu gösteriyor.

C: east2west news

Arkeologlar bu ışıltılı eserlerin sahibi olan prestijli çiftin kalıntılarını bulmayı umuyor fakat henüz mezarları açmış değiller.

Kazılardan sorumlu Profesör Zainolla Samashev: “Bu mezar höyüğündeki çok sayıda değerli buluntu, Saka toplumunda egemen olan elit bir erkeğin ve bir kadının buraya gömüldüğüne inanmamızı sağlıyor.” diyor.

C: east2west news

Doğu-Kazakistan bölgesi başkanı Danial Akhmetov: “Bu buluntu bize halkımızın tarihinin tamamen farklı bir görünümünü veriyor.” diyor.

Ayrıca antik halkın; madencilik, satış ve mücevher yapımında olağanüstü yetenekleri olduğu Akhmetov tarafından belirtiliyor.

C: east2west news

Akhmetov ayrıca: “Bizler, büyük insanların ve büyük teknolojilerin mirasçılarıyız.” diyor.

Bu hazinelerin bulunduğu Eleke Sazy platosunda yaklaşık 200 mezar höyüğü yer alıyor. Lakin çoğu antik zamanlarda soyulmuş. Araştırmacılar buna rağmen, burada Saka halkına ait çok fazla önemli eser bulunabileceğini umuyor.

Etrafındaki zengin otlaklar olan yayla, Saka kralları tarafından “cennet” olarak görülüyordu.

C: east2west news

Kazak arkeolog Yerben Oralbai, “Burada bir sürü mezar höyüğü var ve dolayısıyla beklentiler çok büyük.” diyor.

Saka halkı, Orta Asya’da Sibirya’ya uzanan sofistike bir göçebe uygarlık olan İskitlerin bir kolu idi.


Mirror. Will Stewart. 30 Temmuz 2018.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Birçok platformda çoğunlukla uzmanlık alanıyla ilgili yazılar hazırlıyor. Arkeolojinin herkes tarafından ilgi duyulması için çalışmalarda bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login