Peru’da Piramit Şekilli Bir Mezarlıkta 1,000 Yıllık Mezarlar Bulundu

Peru’daki Lima’da şehir içindeki bir mahallenin ortasında, piramit şekline sahip bir mezarlık ve 1,000 yıldan daha eskiye tarihlenen dört mezar keşfedildi.

Törensel bir mimari yapı olan Huaca Pucllana kazısının başkanı arkeolog Isabel Flores “MS 1000 ile 1450 yılları arasında yaşamış üç kadın ve bir erkek yetişkin bireye ait dört mezar bulunuyor” dedi.

Bu keşif, Ichma kültürüne mensup insanların geçmişte Lima’nın olduğu bölgelerde de yerleştiğini kanıtlıyor. Ichma kültürü MS 1000 yılında kıyı bölgelerinde gelişmeye başladı, fakat 1450 yılı civarında İnka uygarlığının yayılmasıyla yok oldu.

Flores “Bunlar Ichma kültürüne dair bulduğumuz ilk mezarlar. Uzun yıllardır süren yağmacılığa rağmen, çok daha fazla mezar bulabileceğimizi düşünüyoruz” diyor. Flores 30 yıldan uzun süredir burada çalışıyor.

Mezarlardaki iskeletler, denize doğru bakar şekilde oturtulmuştu. İskeleletler kumaşlara ve elle dokunmuş doğal malzemelere sarılmıştı. Mezarda ayrıca dokuma aletleri ve seramikler gibi mezar hediyeleri bulundu.

Flores “Keşif bu bölgede 1,500 yıldan daha eskiye giden bir tarihi olduğu kanıtlanan ilk alan oldu” dedi. Flores ayrıca Huaca Pucllana Müzesi’nin de müdürü.

Sadece Lima’da bile bu törensel mimari yapılardan yaklaşık 350 adet bulunuyor. İspanyol işgalinden öncesine tarihlenen bu törensel kompleksler, yerel Quechua dilindeki ismiyle “huaca” olarak biliniyor.

AFP

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login