İnka Kentinde Bir Plaza ve Piramite Ait Olabilecek Platformlar Bulundu

İnkaların önemli şehirlerinden biri olan Tiahuanaco’da yürütülen koruma çalışmaları sırasında bir plaza ve bir piramit ile ilişkili olabileceği düşünülen iki adet platform bulundu.

Tiahuanaco şehrinden 2017 yılında çekilen bir fotoğraf. F: EFE/Martin Alipaz

Bunun arkeolojik alanın görünümünü değiştirebilecek bir bulgu olduğunu belirten Tiahuanaco’daki CIAAAT araştırma merkezi direktörü, Julio Condori, “Bu keşifler, tüm odak noktasını değiştirecek ve birçok teori zenginleşecek veya tamamlanacak. Ancak esas olarak Tiahuanaco’nun ne olduğunu yeniden yorumlamamızı sağlayacak.” diyor.

Yapılan araştırmalar ayrıca Kalasasaya tapınağının yakınında, başka bir gömülü taş yapı, muhtemelen başka bir tapınak olduğuna işaret ediyor.

Tiahuanaco oldukça önemli bir kent

Bolivya’da bulunan kent, hem ülke tarihi hem de İnka dönemi açısından önemli bilgiler saklıyor. Koruma çalışmalarını gerçekleştiren ekip, ortaya çıkan buluntular ile beraber kentte kazı yapılmasının bir zorunluluk haline geldiğini belirtiyor.

La Paz’dan 45 mil uzakta bulunan antik şehirde uzun süredir koruma projeleri kapsamında uydu teknolojisi, drone’lar, jeofizik yöntemler, topografik görüntüler üzerinden araştırmalar yürütülüyor. Yürütülen bu çalışmalar doğrultusunda araştırmacılar şehir kompleksinin önceden düşünülenden çok daha büyük olduğunu söylüyor.

İnkaların öncesinde bir köy olarak MÖ 1580 yılında kurulan Tiahuanaco, MS 724’de bölgede büyüyerek bir And imparatorluğuna dönüştü ve şehir giderek küçülerek MS 1184 yılında tamamen çöktü.

Projenin amacı keşif değil

Projenin başındaki isimlerden biri olan Jose İgnacio Gallegos, alanda yürüttükleri çalışmalarının amacının bilimsel keşif yapmak olmadığını, asıl amacın  daha sonrasında yapılacak kazılara bir zemin hazırlamak olduğunu söylüyor.

Son yapılan araştırmalar doğrultusunda, şehir kompleksinden görüntüler toplayan sekiz drone, alanın en az 650 hektarlık alanı kapsadığını gösterdi; bu alanın 411 hektarı topografik çalışmada yer alıyor.

İnkaların Kurban Ettiği Çocuk Mumyanın Genetik Tarihi Çözüldü

İnkaların Kayıp Yazısı Khipu Kısmen Deşifre Edildi


Telesur.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply