Bolivya’da Gömülü Piramit Tespit Edildi

Bolivya hükümeti, gömülü bir piramit keşfedilmesi üzerine, Antik Tiahuanaco Kalesi’nde keşif kazılarının bu yıl başlayacağını duyurdu.

Tiahuanaco Arkeolojik Araştırma Merkezi yöneticisi Ludwing Cayo, oluşumun Kantatallita alanında ve Akapana piramidinin doğusunda yer aldığını söyledi. Cayo, İnkalardan öncesine tarihlenen ve antik uygarlıkların beşiği arkeolojik alan Tiahuanaco Kalesi’ndeki araştırmaların önümüzde 5 yıl boyunca süreceğini belirtti.

Kazılar, yabancı üniversiteler ve enstitülerle yapılacak olan anlaşmaların da zamanına göre Mayıs ya da Haziran ayında başlayacak.

Yeraltı radarları, gömülü piramidin yanısıra, monolit (yekpare) olabilecek bir dizi farklı yapı daha keşfetti fakat bu yapılar şimdilik daha fazla analiz gerektiriyor.

Tiahuanaco

Tiahuanaco, Kalasasaya, yarı yeraltı tapınağı, önde gelen kişilerin heykelleri, güneş kapısı ve saray kalıntıları gibi etkileyici taş anıtlara sahip, Tiwanaku olarak bilinen Kolomb öncesi imparatorluğun başkenti.

Tiahuanaco, yaklaşık olarak MÖ. 1580 yılında bir tarım köyü olarak kuruldu ve MS. 724’te emperyal bir devlet oldu. Fakat 12. Yüzyılın sonlarında gerilemeye başladı.

Tiwanaku’nun zirve noktasındayken 600.000 kilometrekarelik bir yerleşim yeriydi.

Efe

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login