Niğde’de 155 Yıllık Rum Kilisesi Bakıma Muhtaç

Niğde’nin merkezinde bulunan 1861 yılından kalma Merkez Rum Kilisesi kaderine terk edildi.

Arkeofili - Niğde'de Tarihi Rum Kilisesi

Niğde’nin merkezinde Eski Saray mevkii, Kıble Sokak’ta yer alan 155 yıllık Merkez Rum Kilisesi dökülüyor. Etrafı adeta bir çöplüğe dönüşen Rum kilisesi kilitli kapılarıyla kaderine terk edilmiş durumda. İçerisindeki freskleri hala bütün canlılığıyla duran kilisenin isim kazınmayan yeri kalmamış.

Arkeofili - Niğde'de Tarihi Rum Kilisesi

Çevresi idrar kokusu ve bira şişeleri ile dolu olan kilisenin kapıları kilitli olsa da, vatandaşların camlardan çektiği görüntüler kilisenin içindeki durumunda içler acısı olduğunu gözler önüne seriyor. Her tarafı çeşitli bezemeler ve fresklerle süslü olan kilisenin, içinde ve dışında yazı yazılmamış bir yeri neredeyse kalmamış. Uzun yıllar Niğde Belediyesi’nin deposu olarak kullanılan ve daha sonra boşaltılan kilisede, gerek sprey boyalarla gerekse kazıyarak herkes ismini ölümsüzleştirmiş. 1861 yılında inşa edilen kilise, yerli ve yabancı turistlerce sık sık tercih edilen Kapadokya turlarının bir durağı olabilecekken, şimdilerde kendi halinde zamana direniyor.

Arkeofili - Niğde'de Tarihi Rum Kilisesi

Üç nefli, tonoz örtülü, bazilikal plana sahip kilisenin kuzeyinde bir pareklesion, batısında narteks bulunuyor.Doğudaki üç apsis düz bir duvarla sınırlandırılmış. Yapının içinde kemer içleri ve duvarlarda, bitkisel motiflerden oluşan süslemeler ve freskler bulunmakta.

Arkeofili - Niğde'de Tarihi Rum Kilisesi

“Restore Edilecek”

Konuyla ilgili kendisine ulaştığımız Niğde Müze Müdürü Fazlı Açıkgöz, Arkeofili’ye yaptığı açıklamada, söz konusu kilisenin yakın zamanda restore edileceğini söyledi. Eski Saray mevkiinde iki adet tarihi kilise olduğunu belirten Açıkgöz, bunlardan birinde restorasyonda sona gelindiğini, Merkez Rum Kilisesi’nin restorasyonuna ise yakın zamanda başlayacağını duyurdu.

Arkeofili - Niğde'de Tarihi Rum Kilisesi

Açıkgöz yaptığı açıklamada 2016 yılı içinde restorasyon projesinin hazırlanacağını, koruma kurulunun projeyi kabul etmesi halinde çalışmalara başlanacağını söyledi. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, 2014 yılında İHA’ya yaptığı bir açıklamada, “Belediyemize ait Rum Kilisesi’nin restorasyon projesinin ihalesini gerçekleştirdik. Rum Kilisesinin restorasyonuna 2015 yılında başlayacağız.” demişti. Fakat o günden beri tarihi kilise her geçen gün tahrip olmaya devam ediyor ve hiçbir koruma önlemi alınmıyor.

 


Fotoğraf: Ozan Ayhan

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login