Söylentilerden Bunalan Vatandaş İzinli Kazıya Başladı

Türkiye’de kime sorarsanız sorun, mutlaka köyündeki bir bölgede gömülü define olduğunu söyleyecektir. İşte Sakarya’da da bu söylentilerden bunalan bir vatandaş, en sonunda çareyi izinli kazı yapmakta buldu.

Söylentilerden Bunalan Vatandaş İzinli Kazıya Başladı

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bir vatandaş, yıllardır define olduğu söylenen alanda, gerekli izinleri alarak kazı çalışması başlattı ve “Hazine bulursam tek ortağım devlettir.” dedi.

Kuzuluk Mahallesi’nde doğalgaz tesisatı firması bulunan Yusuf Karpuz, Aksartepe yakınlarında belirlediği noktalarda define araması yapmak için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sakarya Müze Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına izin için başvurdu. Gerekli izinleri alan Karpuz, iş makineleri getirterek jandarma kontrolünde kazı çalışmalarına başladı. Söylentilere göre bölgede Bizans dönemine ait define var. Define arama işlemlerinin 20 gün sürmesi bekleniyor.

Söylentilerden Bunalan Vatandaş İzinli Kazıya Başladı

Kazı çalışmalarında 20 metre derinliğe inileceğini belirten Karpuz, “Devlet yetkilileri ve jandarma kontrolünde çalışmalarımız sürüyor. Her Türk vatandaşı valiliklere giderek, yasal arama izni başvurusu yapabilir. Ben de başvurumu yaptım, gerekli izinlerin çıkması sonrası yasal çerçevede arama işlemlerine başladım. Hazine bulunduğu takdirde tek ortağım devlettir. Bulunan hazinen yüzde 50’si devletin, kalan kısmı benimdir.” diye konuştu.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login