Ordu’daki Tarihi Kilise ve Çeşme Restore Edilecek

Ordu’nun Gölköy ilçesinde bulunan ve definecilerin tahrip ettiği tarihi Yemişgen Kilisesi restore edilecek.

Ordu’daki Tarihi Kilise ve Çeşme Restore Edilecek

Cumhuriyet öncesi bölgede yaşayan Rum halkının ibadet alanı olarak kullandığı ve 1923 yılındaki mübadelenin ardından atıl durumda kalan ve define kazıları sonrası kısmen yıkılan Yemişgen Kilisesi’nin rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarına başlandı. Proje ihalesinin yapıldığı kilisenin projesinin onaylanmasının ardından restorasyon işlemlerine başlanacak.

Yine Gölköy ilçesinde bulunan ve bir apartmanı yanında yol temizliği sırasında bulunan tarihi Kabana Çeşmesi de restore edilecek.

Kayıtlara göre, 1904 tarihinde Kabana koyuna gelen gemiciler için yapılan, 1955 yılında sahil yolunun inşa edilmesinin ardından unutulan Kabana Çeşmesi, birkaç yıl önce bir hafriyat kazısı sırasında ortaya çıkmıştı.

Ordu’daki Tarihi Kilise ve Çeşme Restore Edilecek

Üst cepheleri yarımay biçiminde kavisli taş kuşakla süslü, sivri kemer çatılı kesme taştan yapılmış Osmanlı yadigarı bir çeşme olan Kabana Çeşmesi için proje ihalesi yapıldı. Projenin hazırlanmasının ardından restorasyon işlemi başlayacak.

iha

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login