Kibyra Antik Kenti’ndeki Çeşmeden Tekrar Su Akıyor

Burdur’da yer alan Kibyra Antik Kenti’ndeki 2.000 yıllık anıtsal çeşme restore edildi ve tekrar suyla buluştu.

C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Yuvarlak planlı çeşme yapısının restorasyonu, konik çatısının bir kısmı haricinde toplam 168 orijinal parça kullanılarak tamamlandı. Kibyra Yuvarlak Planlı Çeşme Yapısı (Tholos Nymphaion) restore edilerek 13 asır sonra suyla yeniden buluştu. Restorasyonda 168’i orijinal toplam 192 parça birleştirildi.

Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, anıtsal çeşmenin çok yakında ziyarete açılacağı belirtildi.

Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı’nın Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verildi:

“Kibyra Yuvarlak Planlı Çeşme Yapısı (Tholos Nymphaion) restore edilerek 13 asır sonra suyla yeniden buluştu. Restorasyonda 168’i orijinal toplam 192 parça birleştirildi. Pek yakında ziyarete açılacak. Özçekime bekleriz.”

2006 yılından beri kazı çalışmalarının sürdüğü Burdur’daki Kibyra Antik Kenti’nde, 2016 yılında anıtsal bir çeşme bulundu. Sütunlarla taşınan konik bir çatıya sahip anıtsal çeşmenin, Kibyra Antik Kenti için oldukça önemli ve nadir bulunabilecek bir yapı olduğu belirtiliyor. Aradan geçen zaman içinde çeşme için restorasyon projesi hazırlandı ve faaliyete geçildi.

Antik kentin agorasının üçüncü terasında kazı çalışmalarında ortaya çıkan çeşme yuvarlak planlı ve Kibyra için oldukça önemli. Çünkü daha önce burada anıtsal bir çeşme bulunmamıştı. 

Kibyra Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, “Ülkemizde, sahip olduğu anıtsal çeşme yapılarının restore edilerek, orijinal kaynağından getirilen suyun akıtıldığı iki antik kentimiz var: Sagalassos ve Kibyra. Her ikisi de Burdur’da. Bekleriz…” diyor.

C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Kibyra Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, çeşmeyle, kentin su ihtiyacının nasıl karşılandığı, agorada mimari görsellik ve estetiğin nasıl yansıtıldığı bilgilerine ulaştıklarını söylüyor. Özüdoğru, “Özellikle agoranın üçüncü terası, sosyal ve kültürel anlamda kentin kalbi sayılabilecek bir merkez. Çeşme için bu meydanın en görkemli anıtı diyebiliriz.” diyor.

Söz konusu anıtsal çeşme, Roma döneminde, milattan sonra 23 yılında Kibyra’da meydana gelen büyük deprem sonrasında, kentin yeniden planlanıp kurulduğu bir aşamada inşa edilmişti.

“Daire formunda iki havuzdan kentin dört farklı yönüne su dağıtımı sağlanıyordu. Restorasyonda yerine koymadığımız tek parça, kazılar sonucu ortaya çıkardığımız heykeller oldu. Bu iki heykelin orijinalleri Burdur Müzesi’nde sergileniyor. Biz bunların imitasyonlarını yaptırıyoruz. Tıpkı antik dönemde olduğu gibi su, mitolojik kahraman Herakles’in üzerine uzandığı aslan postu ile şarap tanrısı Dionysos’un uzandığı panter postundaki aslan ve panter heykellerinin ağzından havuzlara akmış olacak.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login