Kibyra Antik Kenti’nde Yeni Bulunan 2000 Yıllık Çeşmeden Tekrar Su Akacak

Burdur’un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında yeni bulunan 2000 yıllık çeşmeden yeniden su akacak.

Kibyra Antik Kenti'nde Yeni Bulunan Çeşmeden Tekrar Su Akacak

2006 yılından beri kazı çalışmalarının sürdüğü Burdur’daki Kibyra Antik Kenti’nde 2000 yıllık anıtsal bir çeşme bulundu. Sütunlarla taşınan konik bir çatıya sahip anıtsal çeşmenin, Kibyra Antik Kenti için oldukça önemli ve nadir bulunabilecek bir eser olduğu belirtildi. Önümüzdeki yıl çeşme için restorasyon projesi hazırlanarak, 2000 yıllık çeşmenin tekrar faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Kibyra Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, bu yıl ilk kez agoranın üçüncü terasında kazı çalışmalarına başladıklarını belirtti ve “Burada yuvarlak yapılı bir çeşme ortaya çıktı. Bu Kibyra için önemli, çünkü henüz ortaya çıkardığımız anıtsal bir çeşmemiz yoktu. Çeşmeyle, kentin su ihtiyacının nasıl karşılandığı, agorada mimari görsellik ve estetiğin nasıl yansıtıldığı bilgilerine ulaştık. Özellikle agoranın üçüncü terası, sosyal ve kültürel anlamda kentin kalbi sayılabilecek bir merkez. Çeşme için bu meydanın en görkemli anıtı diyebiliriz.” dedi.

Kibyra Antik Kenti'nde Yeni Bulunan Çeşmeden Tekrar Su Akacak

Bu yıl çeşme yapısının kazı çalışmalarını tamamladıklarını anlatan Özüdoğru, sütunlarla taşınan konik çatıya sahip çeşmenin, mimari özellikleriyle Kibyra için ender rastlanan bir yapı olduğunu söyledi.

2000 yıl sonra tekrar su akacak

Özdoğru; “Umuyorum önümüzdeki yıl restorasyon projesi hazırlanacak. 2018 itibarıyla, antik dönemde kentin su ihtiyacını karşılayan ve günümüzde faal olarak kullanılan Böğrüdelik Yaylası’ndaki suyun, agorada ortaya çıkarılan bu yeni çeşme yapısından akıtılması planlanıyor. Bu yolla, özellikle turizm amaçlı kente gelen ziyaretçilerin, çeşmenin hem mimarisi hem işlevini tam olarak algılaması sağlanacak.” dedi.

Roma döneminde, milattan sonra 23 yılında Kibyra’da meydana gelen büyük deprem sonrası kentin yeniden planlanıp kurulduğuna işaret eden Özüdoğru, çeşmenin depremden sonra yapıldığını söyledi.

Kibyra Antik Kenti'nde Yeni Bulunan Çeşmeden Tekrar Su Akacak


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login